Vtedy (vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker v roku 2016 – pozn.) hovoril, že na Slovensku zomiera 5-tisíc ľudí zbytočne na vyliečiteľné choroby. Podľa môjho názoru je situácia ešte vážnejšia, lebo Eurostat vtedy zverejnil, že to je 7-11-tisíc.

Čísla Eurostatu sedia, Tomáš Drucker však údaj 5-tisíc nepovedal. Tvrdenie Štefana Harabina, ktoré už v minulosti hovoril, preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Podobný výrok Demagóg.SK overoval už v marci 2019. Eurostat zverejnil v roku 2016 štúdiu o odvrátiteľných úmrtiach, kde sa číslo pohybovalo okolo 11 tisíc úmrtí, avšak vtedajší minister Tomáš Drucker sa nikde nevyjadroval tak, ako to prezentuje Štefan Harabin, preto vyjadrenie hodnotíme ako nepravdivé.

Európska komisia vydala v roku 2016 štúdiu o odvrátiteľnej úmrtnosti. Slovensko v nej skončilo ako štvrtý najhoršie umiestnený štát spomedzi 28 krajín EÚ, ktorý mohol predísť až 44,6% úmrtí, čo tvorí približne 11-tisíc ľudí. 

Vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker (vtedy nominant Smeru-SD) sa vyjadril pre Denník N: „Uvedomujem si, že toto číslo je veľmi vysoké. Nechcem spochybňovať štatistiky a dáta, ale máme problém s niektorým typom vykazovania. Pokiaľ však ide o dáta a registre, ktorými disponujeme, ktoré zbierame a vykazujeme, nazdávam sa, že nie vždy sú celkom v poriadku, preto by som sa nerád ultimatívne vyjadroval k tomuto rebríčku a číslam.“  

Pre Nový čas Drucker povedal, že „k týmto rebríčkom a konkrétnym číslam sa nechce(m) vyjadrovať, ale, žiaľ, nielen v tejto oblasti nám zbierané dáta ukazujú, že to nie je v poriadku.”

Výrok bol spomenutý v

, Norbert Dolinský

Harabin, Chmelár, Drucker a Bárdos na TA3

V prvú novoročnú diskusnú nedeľu si za stôl v TA3 sadli Štefan Harabin (Vlasť), Eduard Chmelár (Socialisti), Tomáš Drucker (Dobrá voľba) a Gyula Bárdos (MKS - MKP). Hovorili o Threeme, Gorile aj o americkom útoku v Iraku. Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.