Dvaja ministri, Drucker a Kažimír, povedali v lete 2016, keď zhodnocovali stav nemocníc, že zomierajú 3 – 5 tisíc ľudí zbytočne. Kažimír na to hovorí, že peňazí je dosť, len sa nesmie kradnúť.

Európska komisia vydala v roku 2016 štúdiu o odvrátiteľnej úmrtnosti. Slovensko v nej skončilo ako štvrtý najhoršie umiestnený štát spomedzi 28 krajín EÚ, ktorý mohol predísť až 44,6% úmrtí, čo tvorí približne 11-tisíc ľudí. Vyjadrenie Harabina však hodnotíme ako nepravdivé, nakoľko vyjadrenia spomínaných ministrov vo verejne dostupných zdrojoch nezahŕňajú fakty, ktoré uvádza vo svojom výroku.

Vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) sa vyjadril pre Denník N: „Uvedomujem si, že toto číslo je veľmi vysoké. Nechcem spochybňovať štatistiky a dáta, ale máme problém s niektorým typom vykazovania. Pokiaľ však ide o dáta a registre, ktorými disponujeme, ktoré zbierame a vykazujeme, nazdávam sa, že nie vždy sú celkom v poriadku, preto by som sa nerád ultimatívne vyjadroval k tomuto rebríčku a číslam.“  

Nikde však neuvádza, že zomiera 3-5 tisíc ľudí zbytočne. Rovnako to je aj s ministrom  financií Petrom Kažimírom, ktorý sa skôr na základe výsledkov Eurostatu venoval téme vysokého deficitu a klesania dlhu na Slovensku.

Výrok bol spomenutý v

Braňo Závodský Naživo, Braňo Závodský

Harabin pre Rádio Expres

5. marca 2019 bol hosťom relácie Braňo Závodský Naživo kandidát na post prezidentky SR Štefan Harabin. Braňo Závodský si pred voľbami pozval troch kandidátov s najvyššími predvolebnými preferenciami, každý z kandidátov dostal 10 minút času na odpovede na moderátorove otázky.