Maroš Šefčovič

http://ec.europa.eu/slovensko/news/maros_sefcovic_sk.htm

Člen strany: Bez príslušnosti (Nestraníci)


Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič

…na rozdiel od pani Čaputovej, ja by som voličov týchto dvoch pánov nikdy neoznačil za zlo, ani za neslušných

V danom výroku sme hodnotili, či kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová označila voličov Mariana Kotlebu či Štefana Harabina za zlo alebo za neslušných. Nie sú známe žiadne vyjadrenia, v ktorých by Čaputová označovala týchto voličov za zlo alebo za neslušných. Dostupné vyjadrenia nenaznačujú dešpekt k týmto voličom, Čaputová ich v žiadnom vyjadrení neoznačuje ako zlo ani ako neslušných. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.   Vyjadrenie Zuzany Čaputovej o voličoch Štefana Harabina a Mariana Kotlebu zo 17. marca vo volebnom štúdiu denníka SME znelo nasledovne: „Týchto voličov by som možno mohla osloviť v úrovni identifikovaných príčin problému na Slovensku. Ja ich vnímam ako ľudí, ktorí sa cítia byť nevypočutí, ktorí cítia, že na Slovensku je istý problém... to sú ľudia, ktorí sú mnohí z nich  frustrovaní, a mnohí z nich veľmi opodstatnene frustrovaní, nateraz si vybrali možno radikálnejšiu rétoriku...   Podobne sa Čaputová vyjadrila v rozhovore pre Český rozhlas uverejnenom 17. marca: „Viem, že sú to ľudia, ktorí sú prevažne nespokojní so súčasným stavom vecí. Že sú frustrovaní, sklamaní z doterajšej politickej reprezentácie“.   Vyjadrenie Čaputovej pre portál glob.sk o voličoch Kotlebu a Harabina znelo nasledovne: Snažím sa čo najviac porozumieť príčinám frustrácie ľudí, ktorí majú takýto iný názor. Myslím si, že voliči týchto pánov volajú po zmene pomerov na Slovensku. V tom sa viem stotožniť. Tiež chcem zmenu, aby na Slovensku začala fungovať spravodlivosť a férovosť pre všetkých. Nezhodujem sa s radikálnymi politickými postojmi týchto politických predstaviteľov. Verím, že zmena v oblasti vymožiteľnosti práva a spravodlivosti je možná slušným a demokratickým spôsobom. Čaputová na jednom zo svojich bilboardov prezentuje heslo: Postavme sa zlu, spolu to dokážeme. To, čo chápe pod pojmom zlo, je možné nájsť aj v jej Facebook statuse z 22. februára 2019. “Naučila som sa, že boj proti zlu nie je bojom proti zlým ľuďom, ale proti ich zlým činom. Osloboďme sa od nenávisti, lebo len vtedy môžeme byť efektívni a spravodliví.” Podrobnejšie vyjadrenia k tejto téme nájdete aj v nasledujúcom overenom výroku.

…prezidentom(Andrej Kiska, pozn.), ktorý sa nedostal na oficiálne prijatie ani do jednej veľmoci a hovoril o svojej krajine v zahraničí ako o mafiánskom štáte.

Pokiaľ by mal Šefčovič pod pojmom veľmoci na mysli len Spojené štáty americké a Rusko (ako tomu bolo počas studenej vojny), platilo by, že prezident Andrej Kiska nebol oficiálne prijatý prezidentmi týchto krajín. Pri iných príležitosť sa však stretol s Barackom Obamom aj Donaldom Trumpom. Ako veľmoci bývajú však v súčasnosti označované viaceré štáty, najmä stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN, teda Čína, Francúzsko, Rusko, USA a Veľká Británia, prípadne doplnené o Japonsko, Kanadu, Nemecko a Taliansko ako štáty G8. Z týchto štátov bol prezident Kiska oficiálne prijatý vo Francúzsku, Nemecku a Taliansku. Keďže Maroš Šefčovič presne nedefinoval, ktoré štáty mal na mysli, v tomto znení je výrok zavádzajúci. Čo sa týka vyjadrenia o Slovensku ako o mafiánskom štáte, Kiska sa tak vyjadril pre maďarsky písaný týždenník Vasarnáp, nie sú známe ďalšie jeho podobné vyjadrenia v zahraničí.   Prezident Andrej Kiska bol už kritizovaný aj bývalým premiérom Ficom a Robertom Kaliňákom za to, že nedostal oficiálne pozvanie od najvýznamnejších svetových štátnikov. Spomedzi veľmocí bol však oficiálne prijatý vo Francúzsku, Nemecku a Taliansku a na pracovných cestách sa stretol s mnohými svetovými politikmi. Slovensko označil za mafiánsky štát v januári 2018 v rozhovore pre maďarsky písaný týždenník Vasárnap (Petit Press), a to v reakcii na zverejnenie daňovej kauzy firmy KTAG a úniku informácií zrejme z prostredia finančnej správy. Toto tvrdenie ďalej  zopakoval,  avšak na Slovensku, napríklad na festivale Pohoda.   Z rozhovoru pre Vasárnap: „V tomto prípade sa ukazuje, že sme stále mafiánsky štát. Mafiánsky štát znamená, že štát zneužije hrubo svoju moc na to, aby pošpinil, zdiskreditoval kohokoľvek.“   Za veľmoci sú považované štáty s významným vplyvom na medzinárodné vzťahy, čo už vďaka svojmu hospodárskemu, diplomatickému alebo vojenskému postaveniu. V súčasnosti sú to najmä stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN, teda Čína, Francúzsko, Rusko, USA a Veľká Británia, prípadne doplnené o Japonsko, Kanadu, Nemecko a Taliansko ako štáty G8.   Andrej Kiska sa okrem vyššie spomínaných oficiálnych návštev opakovane stretol napríklad s Barackom Obamom, Donaldom Trumpom, Emanuelom Macronom, Theresou Mayovou, Angelou Merkelovou, princom Charlesom, bol prijatý pápežom Františkom v Ríme, nórskym kráľom Haraldom V alebo generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Kompletný zoznam jeho oficiálnych aj pracovných ciest je dostupný na jeho webovej stránke.

…keď chceme na Slovensku za niečo bojovať, tak by sme nemali bojovať proti niekomu, ako proste to hlásajú aj billboardy pani Čaputovej …

Texty billboardov  Zuzany Čaputovej, ktoré sú dostupné aj na jej oficiálnej facebookovej stránke, uvádzajú heslá: ‚‚Prezidentka nás všetkých, Postavme sa zlu, spolu to dokážeme, či Prezidentka pre spravodlivé Slovensko. Zo Šefčovičovho výroku je možné predpokladať, že naráža na druhé z uvedených hesiel. Daný bilboard však neoznačuje ako zlo žiadne osoby, nemožno teda tvrdiť, že by Čaputová vyzývala za boj proti niekomu, ako tvrdí Šefčovič. Vysvetlenie k tomu, čo myslí Čaputová pod pojmom zlo, je možné nájsť aj v jej Facebook statuse z 22. februára 2019. “Naučila som sa, že boj proti zlu nie je bojom proti zlým ľuďom, ale proti ich zlým činom. Osloboďme sa od nenávisti, lebo len vtedy môžeme byť efektívni a spravodliví.” Výrok Maroša Šefčoviča hodnotíme ako nepravdivý.
V prvom kole prezidentských volieb 2019 získala Zuzana Čaputová 40,57 % hlasov zúčastnených voličov, druhý skončil Maroš Šefčovič s 18,66 %. Vo voľbách sa zúčastnení voliči vyjadrujú k tomu, koho z navrhnutých kandidátov by najviac preferovali ako prezidenta. Je teda síce pravda, že necelých 60 % zúčastnených voličov nevolilo Zuzanu Čaputovú, no je zavádzajúce tvrdiť, že to bolo kvôli protichodnému hodnotovému názoru, keďže na dôvody voľby sa pri prezidentských voľbách nepýta.

To znamená keď sa pozrieme na postoj k migrantom, na postoj k povinným kvótam. Ja som bojoval proti tomu. Pani Čaputová reprezentuje stranu, ktorá skôr volá za ústretovosť v tejto otázke.

Je pravdou, že Progresívne Slovensko, v ktorom je Čaputová podpredsedníčkou, spomína vo svojom programe potenciálne pozitívne prínosy migrácie, avšak tvrdenie, že Šefčovič bojoval proti zavedeniu povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov v rámci EÚ je nepravdivé, čo potvrdzuje záznam z rokovania komisárov, kedy Šefčovič nebol proti návrhom obsahujúcim aj mechanizmus kvót. Navyše, program Strany európskych socialistov pre eurovoľby 2019, ktorého spolutvorcom bol Šefčovič, podobne ako program Progresívneho Slovenska vníma aj pozitívne aspekty migrácie a počíta s riadenou migráciou. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.   Strana Progresívne Slovensko v rámci prezentácie svojho programu predstavila „Víziu pre Slovensko“, v ktorej sa zaoberajú aj otázkou migrácie. V tomto texte (.pdf, s. 39) sa, napríklad, píše: „Táto výhoda nespočíva len v ekonomickom prínose imigrácie v kontexte negatívnej demografickej krivky, ale aj v tom, že kultúrna rozmanitosť je najlepším predpokladom pre tvorivé a inovačné ekonomické prostredie.“ Napriek tomu, že postoj tejto strany k migrácii je ústretový, povinné kvóty vo svojom programovom dokumente spomína len v súvislosti s „kontroverznými témami“ (s. 54). Prerozdeľovanie migrantov, ktorí prišli do Európy v čase migračnej krízy v roku 2015, systémom povinných kvót sa preberalo 9. septembra 2015 na stretnutí Kolégia komisárov, na ktorom bol Šefčovič ako podpredseda EK prítomný (.pdf, s. 6). Záznam z tohto stretnutia nám ponúka vyjadrenia jednotlivých komisárov aj na tému povinných kvót. Napríklad prvý podpredseda EK Timmermans považoval systém povinných kvót za správny: „He considered that the Commission had adopted the right approach as part of its European Agenda on Migration, approved in May, when it proposed a compulsory system for relocating refugees based on a distribution key among Member States.“ (str. 22). Šefčovič sa k tomuto a ani k iným podobným vyjadreniam zo strany iných komisárov podľa záznamu nevyjadril. Na záver stretnutia dodal predseda EK, že všetky návrhy boli členmi komisie jednohlasne podporené: „The PRESIDENT wound up the discussion by noting the Commission Members' unanimous support for all the proposed measures.“ (s. 31) Keďže medzi návrhmi bol aj systém prerozdeľovania migrantov povinnými kvótami, znamená to, že tento návrh mal podporu aj Maroša Šefčoviča.   Maroš Šefčovič bol aj spolutvorcom programu Strany európskych socialistov (PES) k eurovoľbám 2019. Daný program sa hlási k progresívnym migračným politikám, hovorí o riadene migrácii ("The PES is making a stand to govern migration and turn disorderly migration into orderly migration." ) a priznáva aj jej pozitívne stránky, podobne ako je tomu v programe Progresívneho Slovenska, ktoré spomína Šefčovič (.pdf, s. 37).