DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Tie dokumenty (bezpečnostná a obranná stratégia, pozn.) boli schválené vládou, to je pravda, ale na základe dohody koaličných partnerov ďalej nepostúpili, respektíve neboli postúpené do Národnej rady.

Premiér Pellegrini v SRO - 17.12.2018
Pravda

Rok po schválení vládou predložili opoziční poslanci Národnej rade na prerokovanie Návrh bezpečnostnej stratégie a Návrh obrannej stratégie. Oba návrhy sa dostali do programu 38. schôdze parlamentu, no v úvode boli na základe hlasovania vyradené. Naďalej tak ostávajú platné strategické dokumenty z roku 2005. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Aktualizácia Bezpečnostnej a Obrannej stratégie bola vládou schválená 13. septembra 2016. V kompetencii Ministerstva zahraničných vecí bola po sérii medzirezortných, rovnako aj akademických a odborných diskusií, v priebehu roka vypracovaná a v septembri 2017 predložená na rokovanie vlády Slovenskej republiky. Vláda aktualizovanie Bezpečnostnej stratégie odobrila, následne aj tri nové strategické dokumenty Ministerstva obrany - Obrannú a Vojenskú stratégiu a Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl s výhľadom do roku 2030. 

Po schválení vládou mali byť strategické dokumenty prerokované a schválené aj Národnou radou, malo sa tak udiať do konca roka 2017. Na rokovanie ich však predložili opoziční poslanci v novembri 2018. To však napadol poslanec za SNS a člen branno-bezpečnostného výboru, Anton Hrnko, ktorý tvrdil, že dokumenty musí podľa zákona do pléna predložiť vláda. Dokumenty kritizuje aj predseda parlamentu Andrej Danko a to najmä kvôli tomu, že explicitne zmieňujú Rusko ako hrozbu pre bezpečnosť Slovenska. 

Návrh o stiahnutí dokumentov z rokovania napokon branno-bezpečnostným výborom neprešiel a dostal sa do programu 38. schôdze parlamentu 27. novembra 2018. V úvode schôdze však poslanci odhlasovali vypustenie rokovaní o návrhoch Bezpečnostnej a Obrannej stratégie.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.12.2018
success
error