… ten kontrakt (na nákup stíhačiek, pozn.) bol podpísaný a schválený aj americkým kongresom a vládou Spojených štátov amerických. Pri tom slávnostnom podpise tento týždeň bol prítomný aj námestník ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických.

Kontrakt na nákup stíhacích lietadiel a leteckej výzbroje bol schválený kongresom aj vládou (ministerstvom zahraničných vecí) Spojených štátov amerických v apríli 2018 ešte predtým, než Ministerstvo obrany SR vybralo konečnú ponuku. V októbri 2018 navyše kongres USA schválil pre Slovensko aj 50-miliónový grant na nákup vojenskej techniky. Pri podpise zmluvy 12. decembra 2018 bol aj námestník ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických, ktorý sa okrem iného stretol aj s ministrom Miroslavom Lajčákom. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér Pellegrini v SRO

Premiér Peter Pellegrini (SMER-SD) bol 15. decembra hosťom relácie Sobotné dialógy v Slovenskom rozhlase, kde hovoril okrem iného o pozícii Slovenska vo vzťahu k hlavným témam európskeho summitu, zotrvaní Miroslava Lajčáka na poste ministra zahraničných vecí SR ale aj o aktuálnych vnútropolitických témach (platy ústavných činiteľov, nominácie do NBS alebo volebný rok 2019). Z jeho vystúpenia v relácii sme vybrali a overili všetky faktické výroky.