Pán minister (zahraničia Miroslav Lajčák, pozn.) nechcel nič veľa. Nechcel nič, žiadne extra. Chcel, aby niekto zastupoval Slovensko na summite OSN. Aby tam išiel. Aby tam predniesol všetky naše pripomienky, ktoré parlament ústavnou väčšinou schválil.

Rozhodnutie podať demisiu v súvislosti s Globálnym rámcom o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii odôvodnil Miroslav Lajčák v oficiálnom vyhlásení zverejnenom na stránke ministerstva zahraničných vecí tým, že k nemu dospel "nie kvôli migrácii, ale kvôli tomu, že som presvedčený, že je na škodu Slovenska a jeho občanov, keď našim diplomatom nie je dovolené byť za stolom, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sa nás týkajú. Bol som a zostávam presvedčený, že uznesenie NR SR o odmietnutí byť súčasťou spoločného úsilia riešiť migráciu nie je správne." Jeho podmienkou teda bola účasť slovenských diplomatov, teda Slovenska na konferencii v marockom Marakéši. Túto podmienku avizoval ešte pred tým, ako o dokumente hlasoval zahraničný výbor NR SR a parlament. Na rokovaní výboru Lajčák zároveň navrhol, aby Slovensko v Marakéši prednieslo všetky výhrady, ktoré má. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Dôvodov pre demisiu spomenul minister zahraničia v priebehu niekoľkých týždňov síce viac, napríklad aj nedostatok dôvery zo strany vlády či "šírenie nezmyslov" ohľadom Globálneho rámca o migrácii. Situácia sa vystupňovala najmä po tom, čo na sociálnej sieti zverejnil 20. novembra predseda strany Smer-SD Robert Fico video, v ktorom pakt odmietol. Dokument kritizovala aj koaličná SNS a aj opozičné strany. Návrh ministra Lajčáka, ktorý predniesol zahraničnému výboru 21. novembra, a teda ísť do Marakéšu s tým, že Slovensko tam prednesie svoje pripomienky k dokumentu, poslanci odmietli. Z koalície ho na výbore podporil iba Most-Híd.
Po rokovaní vlády 20. novembra sa napríklad Lajčák vyjadril„Odkedy som vo funkcii ministra, presadzujem víziu Slovenska, ktoré je demokratické, európske, ktoré je súčasťou riešení. Ale ak prevažujúca vôľa poslancov bude, že sa chce Slovensko izolovať, chce byť súčasťou problémov a nechá riešenia na iných, tak ja nemôžem takú politiku presadzovať.“ 
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky formulovali svoje pripomienky prostredníctvom uznesenia. Na samit v Marakéši napokon nikto zo Slovenska necestoval. Minister Lajčák nakoniec svoju demisiu stiahol s podmienkou záruky dodržania zahraničnopolitickej orientácie Slovenska, na ktorom sa koaliční partneri dohodli v programovom vyhlásení vlády. "Musím povedať, že ako od premiéra Petra Pellegriniho, tak aj od predsedu strany Roberta Fica som v tomto zmysle dostal jasné garancie. Garancie, že programové vyhlásenie vlády platí a že nebudú prijímané ani akceptované kroky, ktoré by spochybňovali základné piliere našej zahraničnej politiky, za výkon ktorej zodpovedám ako minister. Tieto garancie prijímam s plnou vážnosťou. Iba za týchto podmienok má pre mňa zmysel pokračovať. "

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Hlava štátu na TA3

Prezident SR Andrej Kiska bol hosťom relácie TA3 V politike 16. decembra 2018, kde zhodnotil politický rok 2018. Z jeho vystúpenia v relácii sme vybrali a overili všetky faktické výroky.