DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Ale máme v programovom vyhlásení vlády napísané, že Slovensko je suverénna krajina a že bude rozhodovať samostatne. Máme tam napísané, že nebudeme zadlžovať ďalšie generácie, máme tam napísané, že predtým, nech sa čokoľvek ďalej stane, je potrebný riadený bankrot krajín, ktoré hospodária zle. Nič z tohto sa nestalo.

Richard Sulík, Ivan Mikloš, Robert Fico - 18.10.2011
Zavádzajúce

Uvedené predsavzatia v nejakej forme v programovom vyhlásení, ako sme uviedli v predchádzajúcom výroku, sú.

Nie je však pravda, že nic z toho sa nestalo.

Výrok o zadlžovaní nehodnotíme, vzhladom na to, že v tejto chvíli nikto nemôže vediet, že k nemu v súvislosti s eurovalom dôjde.

Ohladom riadeného bankrotu:

Termín riadený bankrot (managed bankruptcy, default) sa v Zmluve o európskom permanentnom mechanizme (ESM) (pdf) nenachádza.

Avšak v kapitole 4, clánok 12, odstavec 2 (s.25) sa spomína úcast súkromného sektora:

Forma adekvátnej a proporcnej úcasti súkromného sektora by mala byt vyhladávaná na základe osobitného preskúmania každého prípadu osobitne tam, kde je clenovi ESM poskytnutá financná pomoc ná základe praxe IMF. Povaha a rozsah tejto pomoci bude závisiet od výsledkov analýzy udržatelnosti dlhu a mala by kalkulovat s rizikom šírenia nákazy a prípadnych efektov preliata na ostatné clenské štáty Európskej únie a tretích krajín.

(An adequate and proportionate form of private-sector involvement shall be sought on a
case-by-case basis where financial assistance is received by an ESM Member, in line with IMF practice. The nature and the extent of this involvement shall depend on the outcome of a debt sustainability analysis and shall take due account of the risk of contagion and potential spill-over effects on other Member States of the European Union and third countries.)

V docasnom eurovale táto úcast zakotvená nie je. Slová "privat sector" sa v dodatku ako ani v zmluve EFSF nenachádzajú, má byt ale súcastou druhej pôžicky Grécku.

O miere, úžitku a (ne)výhodnosti úcasti súkromného sektora píše viac napr. ekonomický analytik Michal Lehuta v Trende.

Zmienka o riadenom bankrote tak nie je súcastou žiadneho z eurovalov, avšak v trvalom eurovale (ESF - t.j. euroval 2) sa pocíta s úcastou súkromného sektora.

Ako uvádza Michal Lehuta, "citelná úcast súkromného sektora, by sa dala považovat za riadený bankrot".

Podobne to vidí tiež bývalý prezident ECB Axel Weber. "The former head of Germany's central
bank said Thursday that Europe should allow for a "managed default" of Greece that involves exchanging the country's distressed debt for
newer, longer-dated paper. Axel Weber, who was president of the
Bundesbank and a member of the European Central Bank's governingcouncil before resigning earlier this year."

Slová Richarda Sulíka, ktorými zdôvodnoval odmietnutie prijatia kompromisu v otázke eurovalu a na základe aj ktorých odmietol vyjadrit podporu vláde, sú zavádzajúce.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.10.2011
success
error