DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Nie je pravda, že my len pasívne zrážame opätky, čo prichádza z Bruselu. Tlačili sme na to a presadilo sa to, že je tam už účasť súkromného sektora, teda aj riadený default krajín, pretože účasť súkromného sektora znamená reštrukturalizáciu dlhu.

Richard Sulík, Ivan Mikloš, Robert Fico - 17.10.2011
Pravda

V prípade účasti súkromného sektora na riešení gréckej dlhovej krízy ide v podstate o riadený default, pretože európske banky v podstate svojou účasťou odpúšťajú Grécku jeho dlhy.

Ako uvádza portál finweb: Grécky premiér Georgois Papandreou už v stredu (12. október 2011, pozn.) potvrdil, že Atény zahájili rokovania s predstaviteľmi Eurozóny o znížení svojho dlhu. Pre európske banky by to mohlo znamenať prijatie až 50 percentných strát z nominálnej hodnoty gréckeho dlhu. Vyplývajúc z konferenčného telefonátu rátajú nemecké banky v prípade bankrotu so stratou až 60 percent svojich pohľadávok voči Grécku.

Ján Beňák, TRIM Broker: "V konečnom dôsledku Grécko bude musieť znižovať svoj dlh a preto očakáva, že nakoniec budú veritelia (najmä banky, pozn.) donútení akceptovať haircut na dlhopisoch v rozsahu 65-80%."

Sme.sk: Grécko bude odkupovať vlastné dlhopisy za trhovú cenu, čím banky prídu o časť investícií, ktorú do krajiny investovali. Európski lídri sa na mimoriadnom summite dohodli (21. júna 2011, pozn.), že Grékom bude pomáhať aj súkromný sektor. „Ráno tento postup označia ratingové agentúry ako riadený default. Je to riadený bankrot, pod kontrolou a s účasťou privátneho sektora.“ povedala 21.7 po skončení oficiálnych rokovaní slovenská premiérka Iveta Radičová.

Účasť súkromného sektoru označuje za formu defaultu aj analytik Trendu Michal Lehuta, "Citeľná účasť súkromného sektora, by sa dala považovať za riadený bankrot".

Dátum zverejnenia analýzy: 16.10.2011
success
error