DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Celý svet, pani redaktorka, všetkých 17 krajín v eurozóne, 27 štátov v EÚ, G20, MMF, ECB, USA, Ázia, Rusko, Čína. Všetci hovoria, že musíme prijímať ochranné opatrenia na záchranu eura.

Richard Sulík, Robert Fico, Béla Bugár - 17.10.2011
Pravda

Otázka je, čo ma R. Fico na mysli pod "ochrannými opatreniami". Identický výrok sme však hodnotili 2.októbra v relácii O5M12, keď R. Fico hovoril konkrétne o eurovale, budeme tak predpokladať, že je tomu tak aj v tomto prípade.

Euroval 2 (European Stability Mechanism) je mechanizmus, ktorý bol schválený Európskou Radou 11. júla 2011. 

Postoj Európskej Komisie, ktorá bude rozhodovať o schválení pôžičiek, je súhlasný a je viditeľný napríklad z tohto vyhlásenia jej komisára Olli Rehna. 

Pozícia Európskej Centrálnej Banky je evidentná z jej vyhlásenia z marca 2011, kedy volala po rýchlom prijatí eurovalu 2. 

G20 je forum 19 najsilnejších ekonomických krajín sveta plus EU, ktoré sa zaoberá ekonomickými otázkami. Ako také sú jeho súčasťou aj krajiny, ktoré Robert Fico ďalej spomína - teda USA, Čína a Rusko. Nie je jasné, čo presne Fico rozumie pod "Áziou", súčasťou G20 sú však okrem iného aj ďalšie Ázijské štáty - Turecko, Južná Kórea, Japonsko, India, Indonézia a Saudská Arábia. G20 je diskusné fórum, neprijíma teda žiadne oficiálne rozhodnutia. Napriek tomu všetky vyhlásenia dávajú za pravdu Robertovi Ficovi, viď tu, alebo tu, alebo tu. Podľa správy Wall Street Journal existuje v G20 konsensus, že trvalý euroval (euroval 2) je lepším mechanizmom proti krízam ako prechodný (euroval 1).

Medzinárodný Menový Fond (MMF) sa na pôžičke Grécku a ďalším krajinám už zúčastňuje spoločne s európskymi mechanizmami.

V skratke, všetky inštitúcie ktoré spomína Robert Fico skutočne považujú eruoval za nutné opatrenie. Všetky krajiny eurozóny euroval prijali. Krajiny mimo eurozóny o eurovale nehlasovali, preto nie je možné definovať ich oficiálny názor. Žiadna sa však proti eurovalu jednoznačne neozýva a jednotlivé vyhlásenie politikov nie je možné považovať za relevantné.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.10.2011
success
error