OKS dlhodobo kritizuje na návrhu odvodovo-daňovej reformy to, že má znamenať zvýšenie odvodov a daňového zaťaženia pre živnostníkov, samostatne zárobkovo činné osoby a dohodárov.

V marci tohto roku sa poslanci OKS vyjadrili, že "trvajú na tom, že pripravovaná daňovo - odvodová reforma sa nemôže realizovať na úkor živnostníkov a dohodárov. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii podpredseda strany Ondrej Dostál, tento postoj poslancov, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke strany Most-Híd, podporilo aj pondelňajšie predsedníctvo strany. "Poslanci OKS nebudú hlasovať za taký návrh, ktorý by znamenal zvýšenie daňovo - odvodového zaťaženia živnostníkov a dohodárov. Na tomto stanovisku trváme," vyhlásil Dostál."


Správa TASR z júna 2011 uvádza, že "Koaliční poslanci za OKS trvajú na zachovaní súčasnej výšky daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov a dohodárov. Ako na dnešnej tlačovej konferencii podotkol Peter Zajac, OKS nevidí dôvod na zvýšenie spomínaného zaťaženia pre akúkoľvek sociálnu skupinu.

Peter Zajac zároveň potvrdil, že OKS je pripravená podporiť plánované zmeny v daňovo-odvodovom systéme, ktoré chystá vláda, chce však presadiť svojich šesť podmienok. Práve tie sa týkajú živnostníkov a dohodárov. 


V rámci 22. schôdze NR SR sa Ondrej Dostál vyjadril, že "Ak prejde reforma v tejto podobe, zvýši daňové zaťaženie veľmi významnej skupiny ľudí, živnostníkov," povedal a dodal, že mnohí podnikatelia budú zvažovať svoje ďalšie kroky a pravdepodobne časť z nich vráti svoje živnosti. "

"Poslanci z OKS tak budú žiadať, aby sa o bodoch, ktoré nepovažujú za "najlepšie nastavené", ďalej diskutovalo."

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál

Poslanci sa bavili o dôvodoch odvolávania premiérky Radicovej a vyjasnovali si otázky ohladne (ne)podpory eurovalu. Diváci boli tahaní za nos niekolkokrát. Najprv Rafael Rafaj tvrdil, že na rozdiel od minulosti bol Úrad pre zahranicných Slovákov zverený nie ministrovi, resp. podpredsedovi vlády, ale úradnikovi. Minimálne za minulej vlády to nebola pravda. Starost o zahranicných Slovákov vyjadril tiež v komentári o tom, že sa musia schádzat v Madarsku. Nemusia. Schádzajú sa tiež na Slovensku. Rafael Rafaj dalej predstavil ezoterické sumy vynakladané na riadenie verejných dlhov. Uviedol ciastku 4 krát vyššiu ako je skutocnost. V zvelicovaní sa nenechal zahanbit tiež Pavol Abrhan. Pri spomienke na predvolebnú "grécku cestu", vymyslel tiež "madarskú cestu", po ktorej sa dostali do situácie s najvyšším danovým zatažením v rámci EÚ. S danami je to ale zložitejšie a v Madarsku tak budú mat nanajvýš najvyššie DPH v rámci EÚ. Ondrej Dostál, ako je už zvykom, vyviazol s cistým štítom.