Postoj OKS je dlhodobo jasný v tejto veci. Keďže OKS je kritická vôči centralizačným tendenciám v Európskej únii a dlhou dobou upozorňuje na negatívne javy, ktoré by sa dali nazvať rozpočtovou nezodpovednosťou alebo zvyšovaním miery prerozdeľovania, zvyšovaním miery regulácií v Európskej únii, a čiže my sme kriticky vnímali ak pôžičku Gréckou, tak už aj ten prvý euroval.

OKS hlasovala proti prvej prvej pôžičke Grécku. V prípade prvého eurovalu hlasoval proti len Ondrej Dostál. Ostatní poslanci OKS hlasovali za návrh.

Z novších vyjadrení OKS ku eurovalu:

TASR z dňa 25. júna 2011: "Občianska konzervatívna strana (OKS) nepodporí navýšenie eurovalu 1 ani vznik eurovalu 2. Takýto záver dnes prijala Republiková rada strany s tým, že OKS nemôže podporiť proces, v ktorom sa vydáva súhlas s nezodpovednosťou jednotlivých členských štátov Európskej únie za solidaritu.


"Sme si istí, že takáto politika ako dnes robí Európska únia je v podstate cestou k sebadeštrukcii eurózony a v konečnom dôsledku aj EÚ," uviedol líder strany Peter Zajac."

Predseda OKS Peter Zajac a podpredseda OKS Ondrej Dostál, tvrdia vo vyhlásení z dňa 26. júla 2011: "Pokiaľ možno brať vážne tvrdenie lídrov Európskej únie, že nejde o smerovanie k Európskej únii transférov, spoločných európskych daní, fiškálnej politiky a európskeho superštátu, musí ostať „grécke“ riešenie výnimočným a ojedinelým aktom a nesmie prerásť do vytvorenia druhého, trvalého eurovalu."

"Cestou k ozdraveniu ekonomík európskych krajín nie sú pôžičky, ktoré jedny zadlžené krajiny poskytujú druhým zadlženým krajinám, ani vytváranie európskeho superštátu, ani zvyšovanie prerozdeľovania, nové regulácie a posilňovanie moci eurobyrokracie. Skutočným riešením súčasných problémov sú reformy, zodpovedná rozpočtová politika a obmedzovanie zásahov verejného sektora do ekonomiky na úrovni EÚ aj jednotlivých krajín."

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál

Poslanci sa bavili o dôvodoch odvolávania premiérky Radicovej a vyjasnovali si otázky ohladne (ne)podpory eurovalu. Diváci boli tahaní za nos niekolkokrát. Najprv Rafael Rafaj tvrdil, že na rozdiel od minulosti bol Úrad pre zahranicných Slovákov zverený nie ministrovi, resp. podpredsedovi vlády, ale úradnikovi. Minimálne za minulej vlády to nebola pravda. Starost o zahranicných Slovákov vyjadril tiež v komentári o tom, že sa musia schádzat v Madarsku. Nemusia. Schádzajú sa tiež na Slovensku. Rafael Rafaj dalej predstavil ezoterické sumy vynakladané na riadenie verejných dlhov. Uviedol ciastku 4 krát vyššiu ako je skutocnost. V zvelicovaní sa nenechal zahanbit tiež Pavol Abrhan. Pri spomienke na predvolebnú "grécku cestu", vymyslel tiež "madarskú cestu", po ktorej sa dostali do situácie s najvyšším danovým zatažením v rámci EÚ. S danami je to ale zložitejšie a v Madarsku tak budú mat nanajvýš najvyššie DPH v rámci EÚ. Ondrej Dostál, ako je už zvykom, vyviazol s cistým štítom.