DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zvýšili sme transparentnosť a efektivitu verejného obstarávania.

SMER: Vládne fakty 2013 - 24.04.2013
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako neoveriteľný keďže efekty novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pasujú predstavitelia SMER-SD za zákon, ktorý má zvýšiť transparentnosť a efektivitu verejného obstarávania, ešte nemožno hodnotiť - časť novely nadobudla účinnosť 18. februára 2013, daľšie časti 1. júla 2013 a 1 januára 2014. Opozícia novelu ostro kritizovala. 

R. Kaliňák predstavil verejnosti novelu zákona o verejnom obstarávaní 30. júla 2012. Samotné pripomienkové konanie prebiehalo dva týždne, pretože novela bola predložená na skrátené pripomienkové konanie od 3. septembra do 14. septembra 2012. Dôvodom skráteného pripomienkového konania bola naliehavá potreba z dôvodu zníženia výdavkov verejného rozpočtu.
Podľa TA3 bolo k tejto novele Zákona o verejnom obstarávaní odoslaných viac ako 1200 pripomienok, z toho 500 zásadných. 

Novela zákona o verejnom obstarávaní bola ostro kritizovaná opozíciou. Prvú časť novely zákona o verejnom obstarávaní schválila NR SR už vo februári 2013, schválená časť novely zákona o verejnom obstarávaní mala nadobudla účinnosť 18. februára 2013. Opozičný poslanci túto novelu ostro kritizovali. 

Novela zákona o verejnom obstarávaní bola schválená 19. marca 2013. Spolu prešlo až 80 pozmeňovacích návrhov, niekoľko bolo aj opozičných. Most-Híd sa vyjadril, že zákon nespĺňa kritéria transparentnosti. Niektoré časti novela zákona o verejnom obstarávaní nadobúdajú účinnosť už v 1. júla 2013, ďalšie časti až od 1. januára 2013. K dnešnému dňu tak nie je možné vyhodnotiť skutočný efekt novely na transparentnosť a efektivitu verejného obstarávania.

INESS sa k údajemu zvýšeniu transparentnosti a efektivity verejného obstarávania vyjadril: "Posledné správy hovoria o modifikovaní zmlúv na internete, a v rezorte školstva dokonca o ich sťahovaní z internetu. Ani medializovaný prípad Horné Plachtince, za ktorým stojí Ministerstvo vnútra, nenaznačuje, žeby sa v tejto oblasti udial významný posun."

Transparency international Slovensko vo svojej analýze porovnalo efektívnosť a transparentnosť verejného obstarávania v polrokoch roka 2012. V druhom polroku oproti prvému polroku (vláda I. Radičovej do marca) 2012 klesol priemerný počet súťažiacich a taktiež klesla aj cenová úspora. Inými slovami, transparentnosť a efektívnosť verejného obstarávania skôr poklesla v 2. polroku 2012, kedy vládla 2. vláda R. Fica. 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.04.2013
success
error