DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Globálne si musíme uvedomiť, že už európske štáty neriešia cenu prosperity, ale cenu prežitia. V tejto súvislosti je treba sa opýtať aj slovenských občanov, či sú ochotní ďalej platiť, keďže sme už významne prispeli 15 rokmi transformácie za členstvo v EÚ a teraz evidentne hrozí, že EÚ je nejednotná. Nie je to len postoj VB páni. Dobre viete, že aký je postoj premiéra Nečasa ČR, že výhrady vnieslo aj Fínsko alebo Rakúsko a nehovorím o Maďarsku. Takže vidíme, že utvára sa tu akási 2-rýchlostná Európa.

Mikloš, Kollár, Kažimír, Rafaj - 12.12.2011
Pravda

Na výsledky summitu svetové médiá aj analytici všeobecne reagovali slovami o vytvorení dvojrýchlostnej Európy - skupiny štátov, ktoré podpíšu novú zmluvu a budú pokračovať v integrácii, a ostatných (malý prehľad nájdete tu). Aj keď v priebehu prvých hodín po summite médiá informovali o tom, že cestou fiškálnej integrácie sa vyberie 25 členských krajín, neskôr sa k nim pridalo aj Maďarsko, ktoré bojkotovalo počiatočné správy o tom, že sa odmietlo k takej zmluve pripojiť, a jedinou krajinou "mimo" teda zostala Veľká Británia (zdroj). 

Čo sa týka výhrad niektorých členských štátov, tieto sú hlavne legislatívne - Česko, Maďarsko, Bulharsko, Švédsko a Dánsko potrebujú najprv konzultovať svoje parlamenty (zdroj). Ďalšie legislatívne problémy sa môžu vyskytnúť taktiež v Írsku, Holandsku, Rakúsku, Rumunsku, Fínsku a Lotyšsku (zdroj). Väčšina týchto legislatívnych problémov a výhrad politikov je spojená s istým obmedzením suverenity, ktoré táto dohoda predstavuje. Čo sa týka Fínska, pre Fínov sa javili problematickými pokusy zrušiť právo veta v rozhodovacom procese v rámci ESM a EFSF. Rakúsko po summite vyjadrilo svoju nespokojnosť s nedostatočnými riešeniami (zdroj). O ďalších pochybnostiach niektorých členských štátov ohľadom prijatia novej zmluvy sa môžete dočítať napríklad tu a tu.

Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.12.2011
success
error