DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

Slovenská vláda vtedy spolu s našimi partnermi v Európskej únii aj Aliancii zaujala jednoznačnú pozíciu, že Rusko porušilo medzinárodné právo.

Kiska v NRSR o kvótach a utecencoch - 07.10.2015
Pravda

Členské štáty EÚ, osobitne Vyšehradskej štvorky, odsudzujú anexiu Krymu a hodnotia ju ako porušenie medzinárodného práva. Konkrétne kroky EÚ, najmä jednohlasne schválené sankcie uvalené na Ruskú federáciu, potvrdzujú spoločný postoj. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Ruská invázia na Krym bola premiérom Ficom vyhodnotená ako porušenie medzinárodného práva. Toto vládne stanovisko sa oficiálne ani plynutím času nezmenilo, hoci niektoré premiérove kroky naznačujú, že sa postupne dostalo do úzadia pred inými záujmami.

Sám Andrej Kiska v novembri 2014 na spoločnom zasadnutí V4 zhodnotil udalosti na Kryme ako "anexiu a agresiu. Všetky krajiny V4 sa spoločne zhodli, že je potrebný jednotný postup EÚ a že (protiruské) sankcie boli potrebné,“ dodal.

Svoj postoj potvrdil aj na oficiálnej návšteve Kyjeva.

Spoločný názor členských štátov EÚ vyjadrujú aj ekonomické sankcie, ktoré boli uvalené na Rusko. Postoj zdieľajú aj svetoví odborníci, napríklad Timothy Snider. Ruská anexia Krymu zvýšila aktivitu aj v rámci členských štátov Severoatlantickej zmluvy.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.10.2015
success
error