Povedalo to 420-tisíc ľudí, že to pre nich veľmi dôležité je a nikto by ich nespochybňoval o tom, že dôležité je.

Podľa tlačovej správy (.pdf) Aliancie za rodinu bola petícia za vyhlásenie referenda odovzdaná dňa 27. augusta 2014 so 408 322 podpismi. Časť týchto podpisov bola ale posúdená ako neplatná. Referendum bolo napokon vyhlásené na základe 389 843 platných podpisov. Platných podpisov síce bolo necelých 390 tisíc a pôvodne vyzbieraných bolo niečo vyše 408 tisíc podpisov, je však možné predpokladať, že referendum podporili i ľudia, ktorí petíciu priamo nepodpísali a preto je dosť možné, že sa toto číslo mohlo vyšplhať na 420 tisíc ľudí. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Počet 420-tisíc podpisov za vyhlásenie referenda je uvedený na stránke Aliancie za rodinu. Podľa hovorcu AZR Antona Chromíka sa podarilo po odovzdaní petície vyzbierať ďalších približne 10-tisíc podpisov, ktoré Aliancia plánovala odovzdať prezidentovi. Nakoľko tieto dodatočné podpisy neboli preverené a zahrnuté do petície, za smerodajný považujeme údaj, na základe ktorého bolo vyhlásené referendum.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Referendum, sloboda slova a radikalizácia spolocnosti

V televízii TA3 diskutovalo v nedelu na tému referenda o rodine viacero politikov, resp. aktivistov. Najviac výrokov si na svoje konto pripísal Anton Chromík z Aliancie za rodinu, sedem z nich bolo síce správnych no nevyhol sa i trom zaváhaniam v podobe nepravdy v prípade reakcií všetkých chorvátskych cirkví v referende o rodine v tejto krajine, ci zavádzania a to v prípade diskriminácie homosexuálneho páru pri adopcii dietata v Rakúsku. Dva z jeho výrokov boli neoveritelné. Desat faktických výrokov pocas relácie vyslovil Andrej Danko z SNS, až šest z nich však bolo nepravdivých. Danko sa mýlil napríklad pri interpretácii islamského práva, rezolúcie OSN proti násiliu a diskrimináciu homosexuálov, ci výklade rozhodnutia Európskeho súdu v prípade homosexuálnych manželstiev. Daniel Krajcer zo SKOK si na svoje konto pripísal pät faktických výrokov, štyri z nich boli pravdivé a jeden neoveritelný. Z cistým štítom z relácie odchádza Jozef Viskupic z OLaNO, pocas relácie však vyslovil iba tri faktické výroky.