DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

SaS ako vznikla, stala sa členom Európskej liberálnej strany ELDR a celé tie roky sme boli členmi a tým členom sme aj ostali, ako som sa ja stal europoslancom a tá parlamentná frakcia tejto strany je práve to, kde som automaticky bol člen, ja som si to nevybral na začiatku, ja som v tom členstve pokračoval.

Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO - 13.10.2014
Pravda

Strana SaS sa stala členom ELDR  v októbri 2010, teda po takmer dvoch rokoch od jej vzniku. Členom ELDR (od roku 2012 premenovaná na ALDE) bola po celú dobu až dodnes. Po voľbách do EP 24. mája 2014 získal jedno kreslo i člen strany SaS, Richard Sulík. Následne sa Sulík po rozhovore s predsedom európskych liberálov Watsonom rozhodol, že naďalej zotrvá v tejto frakcii. Keďže SaS pôsobila vo frakcii i pred voľbami, členstvo môžeme hodnotiť ako automatické. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Strana SaS je liberálnou stranou, ktorej predsedom je Richard Sulík. Strana oficiálne vznikla a bola zaregistrovaná v roku 2009.
Po uplynutí takmer dvoch rokov, presne 15. októbra 2010 strana Európskych liberálov a demokratov (ELDR) na kongrese v Helsinkách rozhodla o prijatí politickej strany Sloboda a Solidarita do rodiny európskych liberálov.

Je pravdou, že strana SaS je dodnes členom ALDE (v roku 2012 prijala tento názov, pozn.) Výsledok volieb do EP (24. mája 2014) znamenal zisk jedného kresla tejto strany. Nový europoslanec a predseda SaS Richard Sulík oznámil, že bude v Európskom parlamente (EP) pracovať v Aliancii liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Taký je výsledok jeho dnešného (pozn. z dňa 29. mája 2014) rozhovoru s predsedom európskych liberálov Grahamom Watsonom. 

Podľa Euroinfo.gov.sk, pléne Európskeho parlamentu nezasadajú poslanci podľa národností, ale podľa príslušnosti k politickým skupinám. Tieto frakcie tak združujú viacero politických strán s podobným ideologickým zameraním.

EurActiv, 6. februára 2014:

"SaS je dodnes členom ALDE. Ak vo voľbách do EP získa mandát (čo aj získala) Slovensko bude mať ďalšie zastúpenie v tejto významnej rodine." Pred voľbami bola SaS členom ALDE. Tým pádom môžeme hodnotiť toto členstvo za automatické, ako povedal Sulík.

SITA, 1. októbra 2014:

"Richard Sulík bol až do októbra členom Aliancie liberálov a demokratov. V súčasnosti už pôsobí vo frakcii Európskych konzervatívcov a reformistov. Hlavným dôvodom bola rozdielnosť názorov Sulíka v otázkach európskych kompetencií."

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2014
success
error