DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Naozaj ide o profesie, s ktorými sme nemali nikdy problém. Teraz zamestnávatelia signalizovali, že je veľký problém nájsť zváračov. Vozíme naozaj ľudí z Rumunska a z iných krajín a pracujú tu.

Rozhovory s novým ministrom školstva - 04.09.2014
Zavádzajúce

Niektoré profesie sú skutočne na slovenskom pracovnom trhu vyhľadávané viac než iné, vrátane zváračov. Rumuni zase patria medzi najvačšie skupiny cudzincov, ktoré u nás pracujú. Nie je však správne tvrdiť,že sa jedná o novú situáciu - nedostatok zváračov na Slovensku existuje už minimálne sedem rokov. Výrok ministra z tohto dôvodu hodnotíme ako zavádzajúci. 


Viacero údajov dokumentuje, že povolanie zvárača bolo na Slovensku nedostatkové už v minulosti. Napríklad v roku 2007 boli prezentované informácie o chýbajúcich pracovníkoch firiem pôsobiacich pod Tatrami: "Trojici najväčších zamestnávateľov pod Tatrami chýbajú pracovníci. Najčastejšie ide o zváračov, elektrotechnických zamestnancov či ľudí v oblasti strojárstva."

Predmetný stav v roku 2007, ktorý pokračoval aj v nasledujúcich rokoch, potvrdili aj ďalšie údaje, podľa ktorých "(Strojárske firmy) lákali vraj aj dlhodobo nezamestnaných, ale o prácu nemali záujem, niektorí aj absolvovali zváračské kurzy, ale v praxi dobre zvárať nevedeli." Ten istý text upozorňuje aj na kontinuálny rast občanov Rumunska pracujúcich na Slovensku od roku 2007.

V zozname odborov s nedostatkom absolventov na trhu práce, ktorý vypracovalo Ministerstvo školstva začiatkom roka 2014, v protiklade s predchádzajúcimi zisteniami zváračské povolanie priamo nefiguruje. Nedávne informácie z júla 2014 o situácii na Považí však potvrdili, že "chýbajú stále aj zvárači, klampiari, frézari, lakovači a zámočníci. Tých hľadajú nielen slovenskí zamestnávatelia, ale aj zahraniční, hlavne v Česku."

Zhrňujúco teda možno konštatovať, že síce je dnes zváračské povolanie na Slovensku skutočne vyhľadávané, nemožno tvrdiť, že v minulosti tomu tak nebolo, nakoľko tento problém je tu minimálne sedem rokov. Paradoxne, práve v oficiálnom dokumente ministerstva, ktorého vedúci týmto povolaním argumentuje, táto špecializácia nie je identifikovaná ako nedostatková, čím sa otvára otázka spoľahlivosti zoznamu, ktorý ministerstvo vypracovalo.

O vysokom počte pracujúcich Rumunov na Slovensku hovorí správa SITA z roku 2011, ktorá tvrdí, ze predstavuje najpočetnejšiu skupinu pracujúcich cudzincov na Slovensku - vyše 20 tisíc.

Dátum zverejnenia analýzy: 01.09.2014
success
error