DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Ročne nás vysoké školstvo stojí viac ako pol miliardy eur. To nie je malá suma, s ktorou, samozrejme, vysoké školy hospodária veľmi samosprávne.

Rozhovory s novým ministrom školstva - 04.09.2014
Pravda

Je pravda, že náklady na vysoké školstvo sú ročne vyššie než 500 miliónov eur, v skutočnosti dokonca dosahujú hodnotu bezmála 700 miliónov eur, čo je určitá odchýlka od Pellegrinim poskytnutého údaju. Minister sa však nemýli v tvrdení o vysokej miere autonómie slovenskej vysokoškolskej samosprávy.

Ako uvádza projekt Cena štátu, výdavky na vysoké školy dosiahnu v roku 2014 podľa schváleného rozpočtu 689 538 000 eur. Rovnaké číslo nájdeme aj v oficiálnom dokumente rozpočtu verejnej správy (príloha 1, str. 24) a v prehľadnej tabuľke

Tézu o vysokej miere samosprávnosti vysokého školstva na Slovensku dokazujú viaceré výskumy, napríklad analýza Zuzany Dančíkovej z INEKO, ktorá prichádza k nasledovnému záveru (str. 23): "Riadenie vysokých škôl je do veľkej miery decentralizované od štátu, kritériá financovania štátom sú však témou pre samostatnú analýzu. Veľkú mieru nezávislosti majú aj fakulty, čo im umožňuje flexibilne sa rozvíjať."

Podobne aj štúdia (.pdf) Svetovej banky ukazuje, že pre Slovensko je charakteristický vysoký stupeň autonómie rozhodovania akademickej obce.

Podľa Zákona (.pdf) o vysokých školách (§ 5) je verejná vysoká škola "verejnoprávna a samosprávna inštitúcia, ktorá sa zriaďuje a zrušuje zákonom". Hoci štruktúra akademických orgánov je predpísaná zákonom, tieto inštitúcie môžu vydávať vlastné vnútorné predpisy, väčšinou bez nutnosti ich schválenia ministerstvom školstva, a teda stupeň ich samostatnosti je vysoký. Presnejšie, do samosprávnej pôsobnosti vysokých škôl podľa § 6 ods. 1 Zákona patrí: 
"a) vnútorná organizácia,
b) určovanie počtu prijímaných uchádzačov o štúdium, určovanie podmienok prijatia na štúdium a rozhodovanie v prijímacom konaní,
c) utváranie a uskutočňovanie študijných programov,
d) organizácia štúdia,
e) rozhodovanie vo veciach týkajúcich sa akademických práv a povinností študentov,
f) určovanie zamerania a organizovanie výskumnej, vývojovej alebo umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti,
g) uzatváranie, zmeny a zrušovanie pracovnoprávnych vzťahov a určovanie počtu a štruktúry pracovných miest na vysokej škole,
h) udeľovanie vedecko-pedagogického titulu "docent" a "profesor" (§ 76),
i) spolupráca s inými vysokými školami, inými právnickými osobami a fyzickými osobami, a to aj so zahraničnými,
j) voľba členov orgánov akademickej samosprávy verejnej vysokej školy,
k) hospodárenie verejnej vysokej školy a nakladanie s jej majetkom v súlade s týmto zákonom,
l) určovanie výšky príspevku študentov na úhradu časti nákladov na štúdium (ďalej len "školné") a poplatkov spojených so štúdiom podľa § 92, ak tento zákon nestanovuje inak."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.09.2014
success
error