DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Čarnogurský

Nestraníci

Krymský autonómny parlament dal vyhlásenie o zvrchovanosti Krymu, mimochodom podobné ako slovenský parlament dal v roku 92. (...) Krym zatiaľ robí len to čo sme my Slováci robili v 92. roku.

Rádio Expres: Prezidentskí kandidáti - 07.03.2014
Nepravda

Ján Čarnogurský vyslovil podobný výrok aj v diskusii 4.3. v HN Clube. Jeho výrok sme vtedy hodnotili ako nepravdivý a rovnako ho hodnotíme aj tento krát. Krymský parlament nevyhlásil, tak ako slovenský parlament v roku 1992, zvrchovanosť, ale referendum o zvrchovanosti. Pre overovanie tohto výroku berieme do úvahy len udalosti, ktoré sa stalo do jeho vyslovenia, teda 6.3. Navyše slovenský parlament vyhlásil zvrchovanosť v situácii, kedy existovala minimálne ústna dohoda medzi najvyššími predstaviteľmi oboch častí federácii na rozdelení, čo je významným rozdielom od situácii v Ukrajine. Výrok na základe toho hodnotíme ako nepravdivý.

Krym má v rámci Urajiny postavenie autonómnej republiky, ktorá má vlastný parlament. Je to jediná časť Ukrajiny, kde sú väčšinovou národnosťou etnickí Rusi, ruština je najčastejšie používaný jazyk. Po vyhnaní Viktora Janukoviča z krajiny a vymenovaní dočasnej vlády došlo na Kryme ku protestom voči tomuto vývoju situácie. 

Ako zhodne informujú Russia Today, ale aj západné médiá, ako napríklad Guardian, krymský parlament vyhlásil na 25. mája (spolu s prezidentskými voľbami) referendum s otázkou, resp. s vyjadrením súhlasu s vetou: „Autonómna republika Krym je nositeľom štátnej samostatnosti a je súčasťou Ukrajiny na základe dohôd a dohovorov.“

V čase, keď o tom krymský parlament rozhodoval, bola jeho budova obsadená neznámimi ozbrojencami.

Denník SME 1. marca 2014 napísal: "Nový proruský premiér autonómnej republiky na ukrajinskom polostrove Krym Sergej Aksenov v sobotu oznámil, že má pod kontrolou všetky vojenské sily, políciu a ďalšie bezpečnostné služby v regióne. Velitelia, ktorí s tým nesúhlasia, by mali zo svojich postov odísť. Zároveň požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc pri udržiavaní mieru na Kryme."

"Premiér Krymu Aksenov oznámil, že sa referendum o budúcnosti autonómnej republiky Krympresúva z 25. mája, keď sa majú konať i ukrajinské prezidentské voľby, na 30. marca. Zdôvodnil to naliehavosťou. Šéfa hlavnej proruskej strany na Krymskom polostrove Aksenova vymenoval krymský parlament za premiéra vo štvrtok 27. februára."

Vo štvrtok 6.3. bolo referendum ďalej posunuté na 16. marca. V rovnaký deň Krym požiadal Ruskú federáciu o pripojenie.

Ján Čarnogurský v tomto výroku opakuje informáciu zo svojho blogu, ale aj mediálnom vyhlásení preTASR. V týchto správach hovorí, že krymský parlament vyhlásil referendum o zvrchovanosti, následne potom tvrdí, že toto vyhlásenie je v princípe už vyhlásením zvrchovanosti.

O referende o "štátnej zvrchovanosti" Krymu hovorí aj agentúra SITA, nie však o akte vyhlásenia zvrchovanosti.

Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky bola prijatá 17. júla 1992. V tom čase už prebiehali jednania o rozdelení federácie. Vtedajší predsedovia víťazných politických strán v oboch častiach federácie - Vladimír Mečiar na Slovensku a Václav Klaus v Česku sa už 8. júla stretli v brnenskej Vile Tugendat a dohodli sa na rozpade. Následne bola táto ústna dohoda písomne potvrdená na rovnakom mieste 26. augusta 1992. Federácia sa následne rozpadla na konci roku 1992. Dá sa teda povedať, že už vyhlásenie zvrchovanosti Slovenskej republiky prišlo v čase, kedy existovala dohoda medzi vrcholnými predstaviteľmi oboch častí.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.03.2014
success
error