Bavíme sa o číslach, pri najhoršom prípade niečo okolo 72 miliónov euro dať vlastníkom a nájomné byty plus mínus 120 miliónov (hovorí o odškodnom majiteľom bytov na základe rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, pozn.).

Miroslav Kadúc určil podľa vlastných slov pre Demagog.SK tieto čísla podľa výpočtu. Minimálne v prípade čísla 120 miliónov však tento výpočet považujeme za zavádzajúci, nakoľko pracuje s nie úplne správnymi predpokladmi a navyše existuje zákon, ktorý plánuje tieto byty postaviť za 72 miliónov eur (nie dať ich vlastníkom). Výrok ako celok teda považujeme za zavádzajúci.

Miroslav Kadúc v emaily pre Demagog.SK uvádza, že sumu okolo 72 miliónov eur získal výpočtom súčinu počtu bytov s regulovaným nájmom (900-1000), priemerným rozdielom medzi medzi normálnym a regulovaným nájmom (300-350) a počtom mesiacov za 20 rokov trvania. Jednotlivé údaje v tomto výpočte nevieme jednoznačne potvrdiť ani vyvrátiť, preto túto časť výroku považujeme za neoveriteľnú.

Dokument (s. 5) pripomienok majiteľov nehnuteľností s regulovaným nájmom k návrhu zákona č. 260/2011 Z.z.spomína 72 miliónov ako cenu, za ktorú štát plánuje postaviť náhradné bývanie ľuďom, ktorí bývajú v nehnuteľnostiach s regulovaným nájmom.  Miroslav Kadúc však hovorí o plus mínus 120 miliónov, pričom k tomuto číslu sa podľa vlastných slov (v emaily pre Demagog.SK) dostal výpočtom, keď nákup 900 2-3 izbových bytov o priemernej rozlohe 80 m štvorcových vynásobil cenou 1780 eur na meter štvorcový v Bratislave. Tento odhad však považujeme za zavádzajúci, nakoľko sa v ňom nachádza viacero arbitrárne určených čísel, napríklad predpokladá, že všetky byty sú ohodnotené bratislavskou cenou, pričom aj podľa dokumentu vlastníkov týchto bytov je evidentné, že nie u všetkých tomu tak je. Parlament navyše prijal zákon, v ktorom presne uvádza sumu, za ktorú chce požadované byty postaviť - 72 miliónov. Výrok ako celok preto označujeme ako zavádzajúci.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Súdnictvo na Slovensku

V nedelnej diskusnej relácii na Jednotke sa stretol súcasný minister spravodlivosti Tomáš Borec s Miroslavom Kadúcom (OLaNO), clenom Ústavnoprávneho výboru NR SR. Ich diskusia sa, podobne ako tá medzi Robertom Ficom a Pavlom Hrušovským, zameriavala najmä na problémy súdnictva na Slovensku. Minister Borec si v našich štatistikách pripísal jeden nepravdivý a jeden zavádzajúci výrok. Za zavádzajúce sme hodnotili jeho tvrdenie, že zákon o advokácii, ktorý do parlamentu predložila jeho vláda, bol podla neho už pripravený predchádzajúcou vládou a ministerkou spravodlivosti Luciou Žitnanskou. V skutocnosti je to ale práve predlženie koncipientskej doby, ktorá priniesla kritiku za znevýhodnovanie mladých absolventov škôl, ktorá bola do zákonu zakomponovaná novou vládou a ktorú Lucia Žitnanská sama v parlamente navrhovala skrátit. Minister okrem toho nepravdivo uvádza, že z justicnej reformy predchádzajúcej ministerky Žitnanskej je Ústavným súdom pozastavená úcinnost iba v jednom prípade - zákona o sudcoch. V skutocnosti Ústavný súd pozastavil úcinnost aj u druhého zákona - zákona o prokuratúre. Druhý diskutujúci Miroslav Kadúc z našej analýzy vyšiel s jedným nepravdivým výrokom, ked (nepochopitelne) tvrdil, že vláda Smeru bola pri rezorte spravodlivosti posledných 8 rokov, z toho 6 ho mala priamo pod kontrolou. V skutocnosti z posledných 8 rokov vládol Smer samozrejme iba 6, pricom v prvej vláde Roberta Fica rezort spravodlivosti spadal pod HZDS.