Faktami je, že minulý rok Európska komisia vydala správu, kde povedala, že my sme jedna zo 6 krajín, ktorá má veľké problémy s justíciou.

Európska komisia označila Slovensko ako jednu zo šiestich krajín, ktoré majú problémy s dĺžkou súdnych konaní a organizáciou súdnictva v roku 2012 a nie v roku 2013. V roku však 2013 vydala Európska komisia správu The EU justice scoreboar (.pdf.) V tejto správe Európska komisia hodnotí jednotlive aspekty súdnictva, ako nezávislosť, alebo dĺžka konania a Slovensko sa v nej umiestnilo spomedzi 27 krajín EÚ na poslednom mieste. Konkrétne závery a odporúčania Komisia ponúka pre Slovensko v inom dokumente. Jednotlivé správy sú spoluprepojené, a napriek tomu, že umiestnenie Slovenska medzi 6 krajinami bolo výsledkom správy z roku 2012 hodnotíme výrok ako pravdivý, nakoľko je pravdou, že aj v minuloročnom prieskume Komisie sa Slovensko umiestňuje na poslednom mieste.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Súdnictvo na Slovensku

V nedelnej diskusnej relácii na Jednotke sa stretol súcasný minister spravodlivosti Tomáš Borec s Miroslavom Kadúcom (OLaNO), clenom Ústavnoprávneho výboru NR SR. Ich diskusia sa, podobne ako tá medzi Robertom Ficom a Pavlom Hrušovským, zameriavala najmä na problémy súdnictva na Slovensku. Minister Borec si v našich štatistikách pripísal jeden nepravdivý a jeden zavádzajúci výrok. Za zavádzajúce sme hodnotili jeho tvrdenie, že zákon o advokácii, ktorý do parlamentu predložila jeho vláda, bol podla neho už pripravený predchádzajúcou vládou a ministerkou spravodlivosti Luciou Žitnanskou. V skutocnosti je to ale práve predlženie koncipientskej doby, ktorá priniesla kritiku za znevýhodnovanie mladých absolventov škôl, ktorá bola do zákonu zakomponovaná novou vládou a ktorú Lucia Žitnanská sama v parlamente navrhovala skrátit. Minister okrem toho nepravdivo uvádza, že z justicnej reformy predchádzajúcej ministerky Žitnanskej je Ústavným súdom pozastavená úcinnost iba v jednom prípade - zákona o sudcoch. V skutocnosti Ústavný súd pozastavil úcinnost aj u druhého zákona - zákona o prokuratúre. Druhý diskutujúci Miroslav Kadúc z našej analýzy vyšiel s jedným nepravdivým výrokom, ked (nepochopitelne) tvrdil, že vláda Smeru bola pri rezorte spravodlivosti posledných 8 rokov, z toho 6 ho mala priamo pod kontrolou. V skutocnosti z posledných 8 rokov vládol Smer samozrejme iba 6, pricom v prvej vláde Roberta Fica rezort spravodlivosti spadal pod HZDS.