DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Mikolášik

KDH

Pri tehotenstve sa nerozhoduje len o práve ženy, ale rovnako o práve nenarodeného dieťaťa. Toto dieťa má už plné dedičské právo z právnej stránky, ale zaujímavé, nemá právo sa narodiť.

Vystúpenia poslancov Európskeho parlamentu, cast 3. - 29.01.2014
Pravda

Demagog.SK nehodnotí politické vyhlásenia či hodnotové súdy, v rámci tohto výroku teda overujeme len to, či má nenarodené dieťa dedičské právo. 

Tvrdenie, že i nenarodené dieťa má právo na podiel z pozostalosti je pravdivé. Túto legislatívnu oblasť upravujú členské štáty individuálne, v prípade Slovenska a Česka hovorí o tomto práve ustanovenie občianskeho zákonníka. 

V prípade ČR je toto právo ustanovené v prvej časti, hlava II, §7, odsek 1 občianskeho zákonníka, kde výslovne stanovuje: "Způsobilost fyzické osoby mít práva a povinnosti vzniká narozením. Tuto způsobilost má i počaté dítě, narodí-li se živé."
Pre prípad právnej úpravy SR sa jedná o identicky umiestnené ustanovenie - občiansky zákonník, prvá časť, hlava II, §7, odsek 1: "Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé."

"Dedičom sa môže stať len osoba, ktorá sa okamihu smrti poručiteľa dožila. Výnimku predstavuje ust. § 7 ods. 1 OZ, ktoré pripúšťa dedičskú spôsobilosť (možnosť dediť) zatiaľ u nenarodeného dieťaťa (tzv. nascitura). U nascitura sa zo zákona konštruuje spôsobilosť mať práva a povinnosti, ak sa narodí živé. Predpokladom dedenia nascitura teda je, že k počatiu došlo ešte pred poručiteľovou smrťou, počaté dieťa sa narodí živé a že pochádza od zomretého poručiteľa, resp. je jeho vnukom." (ZDROJ: L. Pohančeníková, str. 7)

Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2014
success
error