DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Monika Smolková

SMER-SD

Na základe výsledkov prieskumu Európskeho parlamentu Eurobarometer 2012 nadpolovičná väčšina Európanov vníma slobodu pohybu a mier medzi členskými štátmi ako najpozitívnejšie dôsledky členstva v Únii. Počet obyvateľov EÚ, ktorí podľa tohto prieskumu cítia spolupatričnosť s EÚ v porovnaní s predchádzajúcim obdobím mierne narástol ...

Vystúpenia poslancov Európskeho parlamentu, cast 3. - 29.01.2014
Nepravda

Monika Smolková odkazuje na údaje získané v Eurobarometeri 2012, každoročne sa však robia dva prieskumy, na jar a na jeseň, a preto nie je jasné, na ktorý sa poslankyňa odvoláva. Avšak ani v jednom z týchto prípadov nie sú informácie, ktoré M. Smolková uvádza, správne.

V nasledujúcej tabuľke je porovnanie spomínaných oblastí v Eurobarometri jeseň 2012, jar 2012 a jeseň 2011. Položená otázka znela: "Ktorý z nasledujúcich považujete za najpozitívnejší výsledok EÚ? Za prvé? A potom?" (Respondenti mohli označiť viacero odpovedí, pozn.)


Sloboda pohybu ľudí, tovarov
a služieb v rámci EÚ
Mier medzi členskými štátmi EÚ
jeseň 201252%50%
jar 201251%53%
jeseň 201157%57%
ZDROJ: Eurobarometer 78 - jeseň 2012 (str. 10) a 
            Eurobarometer 77 - jar 2012 (str. 13 a 14)

V prípade, že K. Smolková odkazuje na "jeseň 2012", je síce pravda, že nadpolovičná väčšina Európanov vníma slobodu pohybu ľudí, tovarov a služieb ako najpozitívnejší výsledok Európskej únie, avšak nie je pravda, že mier medzi členskými štátmi označila za najpozitívnejší výsledok tiež nadpolovičná väčšina respondentov. Bola to totiž presná polovica. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím minimálne (o 1 percentuálny bod) narástlo množstvo respondentov, ktorí označili za najpozitívnejší výsledok EÚ slobodu pohybu. V prípade mieru medzi členskými štátmi však nastal pokles o 3 p.b.

V prípade, že K. Smolková odkazuje na "jar 2012", je síce pravda, že aj slobodu pohybu ľudí, tovarov a služieb aj mier  medzi členskými štátmi vníma nadpolovičná väčšina Európanov ako najpozitívnejší výsledok Európskej únie. Avšak porovnaní s predchádzajúcim obdobím označilo tieto možnosti menej respondentov, čo je v protiklade s tvrdením K. Smolkovej.

Na záver je treba dodať, že v čase výroku M. Smolkovej (november 2013) bol už dávno k dispozícií Eurobarometer 79 z jari 2013. Ak by M. Smolková citovala najaktuálnejšie údaje, bolo by pravdou, že obidve spomínané odpovede boli označené nadpolovičnou väčšinou respondentov a v oboch prípadoch došlo k nárastu oproti poslednému prieskumu.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2014
success
error