… bohužiaľ som musel zažiť v tom období 2006 – 2010, kedy bolo 41 poslancov v podstate proti mne …

Peter Chudík mal na mysli zrejme obdobie medzi voľbami do VÚC v rokoch 2005 a 2009. Vzhľadom na to, že zvolení kandidáti nastupujú do funkcie spravidla približne mesiac po voľbách, v praxi to znamená, že v tomto prípade možno spomínané obdobie vymedziť na začiatok roka 2006 a koniec roka 2009. 

V tomto období bolo v Zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja skutočne 41 poslancov z koalície KDH-SDKÚ-DS. Výrok Petra Chudíka preto hodnotíme ako pravdivý.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Peter Bielik

Novozvolení župani a súboj o BSK

V nedelnej relácii V politike sa pozornost venovala predovšetkým hodnoteniu výsledkov prvého kola sobotnajších volieb do VÚC. Pocas vysielania dostali priestor kandidáti na predsedov samosprávnych krajov, ktorí boli zvolení už v prvom kole: Juraj Blanár, Jaroslav Baška a Peter Chudík (cez telemost) a Pavol Frešo, ktorý postúpil do druhého kola volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Napriek tomu, že hostia sa väcšinu casu venovali len rekapitulácií výsledkov, dopustili sa aj niekolko nepresností. Juraj Blanár (SMER-SD, opätovne zvolený predseda ŽSK) reagoval na stav rozpoctového provizória, ktoré pretrváva v TSK, s tým, že ŽSK zatial takýto problém nemal. V ŽSK však tiež zaciatkom roka 2009 nebol schválený rozpocet, a preto niekolko týždnov kraj fungoval v režime rozpoctového provizória.

Jaroslav Baška (SMER-SD, novozvolený predseda TSK v prvom kole) tvrdil, že 25 poslancov v Zastupitelstve TSK mu nebude stacit na schválenie rozpoctu, co však nie je pravda, pretože na prijatie uznesenia o schválení rozpoctu je potrebná iba jednoduchá väcšina. V TSK je celkovo 45 poslancov, strana SMER-SD má teda s 25 poslancami pohodlnú väcšinu.

Pavol Frešo (SDKÚ, KDH, Most-Híd, SaS, SMK, OKS, SZ) nesprávne uvádza, že v BSK bola tento rok rekordná úcast na volbách do VÚC. V roku 2001 bola totiž úcast ešte vyššia.

V prípade Petra Chudíka (SMER-SD, opätovne zvolený predseda PSK) sme zaevidovali dve pravdivé tvrdenia.