Prijali sme európsky zákonník práce. Zvýšili sme príplatky za prácu v noci, v sobotu, v nedeľu. (…) Zrušili sme rovnú daň.

Pod európskym zákonníkom práce má Robert Fico na mysli pravdepodobne tzv. Európsky sociálny pilier, ktorý lídri členských štátov EÚ podpísali v novembri 2017. Takisto je pravdou, že sa novelizovaním zákonníka práce sa zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu. Podľa novely zákona č. 595/2003 sa  v roku 2013 zrušila rovná daň. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Európsky sociálny pilier predstavila Európska komisia v apríli 2017. Dokument zahŕňa 20 princípov a práv v troch hlavných oblastiach: prístup na
trh práce, spravodlivé pracovné podmienky a podpora sociálnej ochrany a
inklúzie. Prijatý bol v novembri 2017. "Tento sociálny pilier je dôležitý preto, že v ňom sú niektoré práva
zopakované, teda tie, ktoré sú už garantované európskou legislatívou,
ale sú tam aj niektoré práva, ktoré nie sú garantované a do budúcnosti
budú musieť prejsť legislatívnou ochranou,
" uviedol Fico po skončení samitu, na ktorom bol dokument podpísaný.

Zákonník práce bol novelizovaný v marci 2018, táto novela je účinná je od mája 2018. Príplatky, ktoré Fico spomína, zasiahli najmä odvetvia, kde je nočná práca, prípadne práca cez víkend nevyhnutná, ako napríklad  zdravotníctvo, poľnohospodárstvo, cestovný ruch, sklárstvo či dopravu.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Fico na TA3

Predseda strany SMER-SD a poslanec NR SR Robert Fico bol hosťom relácie TA3 V politike 9. decembra 2018. Bývalý premiér sa venoval programu a cieľom strany Smer-SD, taktiež stiahnutiu demisie ministra zahraničia, Miroslava Lajčáka.