Podľa priložených grafov môžeme skonštatovať, že výška životnej úrovne nekoreluje s výškou daňového zaťaženia v krajinách EÚ. Zároveň môžeme potvrdiť, že sú krajiny, ktoré majú vysokú životnú úroveň a relatívne vysoké daňové zaťaženie. Jedná sa napríklad o krajiny Severnej Európy ako Švédsko, Dánsko a Fínsko. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Pre overenie tohto výroku sme porovnali životnú úroveň krajín EÚ s ich celkovým daňovým zaťažením. Ukazovateľom životnej úrovne krajín môže byť štatistika vedená organizáciou OSN označovaná ako HDI (Index ľudského rozvoja). Táto štatistika zahŕňa rôzne aspekty ako predpokladaná dĺžka života, predpokladaná dĺžka vzdelávania, priemerná dĺžka vzdelávania a hrubý národný produkt podľa parity kúpnej sily v daných krajinách. Čo sa týka celkového daňového zaťaženia jednotlivých krajín EÚ sme použili štatistiku vedenú Eurostatom. Zahrnuté boli celkové dane vrátane povinných sociálnych príspevkov.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Fico na TA3

Predseda strany SMER-SD a poslanec NR SR Robert Fico bol hosťom relácie TA3 V politike 9. decembra 2018. Bývalý premiér sa venoval programu a cieľom strany Smer-SD, taktiež stiahnutiu demisie ministra zahraničia, Miroslava Lajčáka.