sa to (tzv. severoírska poistka, pozn.) niektorým našim priateľom v Konzervatívnej strane Veľkej Británie nepáči, pretože oni tvrdia, že to je istým spôsobom narušenie ich suverenity práve kvôli tomu, že Severné Írsko bude patriť do colnej únie viac ako zvyšok Veľkej Británie

Tzv. severoírska poistka predstavuje regulačné opatrenie pre Severné Írsko, ktoré je súčasťou návrhu dohody o odchode Británie z Európskej únie. Poistka, na ktorej sa zasekávajú rokovania o brexite, má zabrániť, aby sa po vystúpení Británie z EÚ opäť obnovili hraničné kontroly medzi Írskom a Severným Írskom. Severné Írsko by takisto malo ostať v colnej únii EÚ. Medzi dôležité argumenty, ktoré použili rezignujúci ministri vlády Theresy Mayovej z Konzervatívnej strany, bol aj nesúhlas s týmto opatrením. Podľa ich slov ide o narušenie celistvosti Spojeného kráľovstva. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Podľa tzv. severoírskej poistky by na základe návrhu Bruselu malo po brexite Severné írsko naďalej patriť do spoločnej colnej s EÚ. Spojené kráľovstvo by z nej pri tom po brexite malo vystúpiť. Na základe tejto dohody, by si Íri mohli naďalej vymieňať tovary aj bez ciel. K nespokojnosti z Londýna sa pridala aj severoírska unionistická strana DUI, ktorá je vo vláde Theresy Mayovej. Obavy Londýna plynú z toho, že by sa v budúcnosti mohlo Severné írsko odtrhnúť od Spojeného kráľovstva. 
15. novembra 2018, po schválení návrhu dohody o brexite v britskom parlamente, podal demisiu Minister pre otázky brexitu Dominic Raab. Podľa jeho slov "je presvedčený, že regulačné opatrenia navrhované pre Severné írsko predstavujú reálnu hrozbu pre celistvosť Spojeného kráľovstva." Vládu opustila taktiež aj Ministerka práce Esther McVeyová a funkcie sa vzdal aj štátny tajomník pre Severné Írsko, Shailesh Vara.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko

Hosťami relácie Sobotné dialógy boli 24. novembra minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a člen Zahraničného výboru NR SR Martin Klus (SaS). Hlavnými témami boli globálny pakt OSN o migrácii (cieľ a prístup medzinárodného spoločenstva k migrácii vs. výhrady niektorých štátov vrátane Slovenska) a dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (postoj SR k návrhu dohody, sporné oblasti, budúce vzťahy medzi Britániou a EÚ).