… dokonca britská vláda si dávala spraviť štúdiu, aký dosah to bude mať na Veľkú Britániu, pokiaľ nevystúpi riadene a tam sa dokonca hovorilo o tom, že tu budú kilometrové kolóny napríklad na prístav do Davru alebo že tu bude nedostatok potravín a liekov vo Veľkej Británii …

V auguste 2018 vznikli rôzne prognózy, ako by mohla vyzerať Veľká Británia po vystúpení z EÚ bez dohody. Podľa prognózy zverejnenej britskou vládou by mohlo dôjsť k vzniku veľkých kolón nákladných áut, ktoré by po obnovení hraničných kontrol museli čakať na preclenie tovaru v prístave Dover (.pdf, s. 22, bod 69-70). Pri neriadenom brexite môže takisto dôjsť aj k nedostatku niektorých potravín a liekov (.pdf, s. 23-24). Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Práve pri skolabovaní prejazdu cez prístav Dover by mohlo dôjsť k navýšeniu cien a následným nedostatkom nielen potravín, ale aj súčiastok potrebných na ďalšiu výrobu. Podľa London School of Economics už "sedemminútové zdržanie v prístave predraží cenu dovozu jedného lodného kontajnera o minimálne 123 eur."

Podľa Národnej únie farmárov by zdržania pri kontrolách na hraniciach mohli spôsobiť nedostatok potravín vo Veľkej Británia, ktorá si v súčasnosti vypestuje približne 60 % z toho, čo spotrebuje.
Okrem potravín by prípadný brexit bez dohody mohol ovplyvniť aj dodávanie liekov. Je možné, že by sa predĺžila čakacia doba na konkrétne lieky. Minister zdravotníctva však plánuje vytvoriť zásoby liekov aj krvi. 

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko

Hosťami relácie Sobotné dialógy boli 24. novembra minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a člen Zahraničného výboru NR SR Martin Klus (SaS). Hlavnými témami boli globálny pakt OSN o migrácii (cieľ a prístup medzinárodného spoločenstva k migrácii vs. výhrady niektorých štátov vrátane Slovenska) a dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (postoj SR k návrhu dohody, sporné oblasti, budúce vzťahy medzi Britániou a EÚ).