Existujú odhady, ktoré hovoria, že v prípade neriadeného brexitu dopad na slovenskú ekonomiku by bol 0,4% do roku 2020 a že náš export by v najhorších číslach klesol o 3%,…

Viaceré zdroje sa zhodujú v tom, že pri prípadnom tvrdom brexite by došlo k poklesu slovenskej ekonomiky v priemere o 0,4%, pričom export by bol zasiahnutý poklesom približne 2,5%. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa štátneho tajomníka MZV SR Františka Ružičku Slovensko podporuje uzavretie politickej dohody medzi Londýnom a Bruselom o riadnom odchode Spojeného kráľovstva z Únie. Avšak, ak by sa spoločné rokovania nepodarili a došlo by k tvrdému brexit, malo by to nepriaznivé vplyvy na slovenské hospodárstvo, keďže Veľká Británia je jedným z najýznamnejších importérov najmä v automobilovom priemysle. 

Už v roku 2017 sa viceguvernér NBS Ján Tóth vyjadril, že v prípade tvrdého Brexitu by mohlo prísť k poklesu ekonomiky medzi 0,3 až 0,5 % HDP. Podľa najnovších prognóz v prípade nekontrolovaného britského odchodu by ekonomiky na obidvoch stranách boli zasiahnuté negatívne. Medzinárodný menový fond vydal v júli prognózu, v ktorej podľa odhadu, by brexit spôsobil Európskej únii dlhodobú škodu približne 1,5% HDP. Slovensko by pritom malo stratiť približne 0,4 percenta HDP. Slová analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej potvrdzujú to, že dopad trdvého brexitu na slovenskú ekonomiku nebude veľmi drastický, avšak ani zanedbateľný.

Vladimír Bilčík z Univerzity Komenského sa tiež vyjadril ohľadom dopadov na slovenskú ekonomiku, pričom dodáva, že dôsledky budú hlavne nepriame a citeľné najmä počas ekonomických výkyvov. Dôležité tiež bude, aký dopad by mal tvrdý brexit na nemeckú ekonomiku, od ktorej by sa neskôr odvíjala situácia na Slovensku. 

Približne 5% slovenského exportu putuje do Veľkej Británie. Nemecký ekonomický inštitút predpokladá, že celková obchodná výmena medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou, by v prípade tvrdého brexitu klesla o polovicu. Slovenský vývoz do Veľkej Británie by tak klesol približne o 2,5 %. Už v súčasnosti však niektoré firmy pôsobiace na Slovensku pociťujú dopad brexitu. 

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko

Hosťami relácie Sobotné dialógy boli 24. novembra minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a člen Zahraničného výboru NR SR Martin Klus (SaS). Hlavnými témami boli globálny pakt OSN o migrácii (cieľ a prístup medzinárodného spoločenstva k migrácii vs. výhrady niektorých štátov vrátane Slovenska) a dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (postoj SR k návrhu dohody, sporné oblasti, budúce vzťahy medzi Britániou a EÚ).