… predseda vlády zaujal veľmi vyvážené, rozumné stanovisko, povedal, že má výhrady voči niektorým častiam textu, ale veľmi jednoznačne zdôraznil, že Slovensko by malo byť pri rokovacom stole.

Je pravdou, že predseda vlády v čase vyostrovania názorov ohľadom Globálneho rámca o migrácii zaujal stanovisko, ktorým na jednej strane uznal, že sa z diskusie o dokumente vytratila odbornosť, na druhej uviedol, že s niektorými jeho časťami má problém a tiež nepovažuje za správne načasovanie dokumentu. Už skôr na túto otázku médiám odpovedal váhavo. 
Ak mal však Miroslav Lajčák časťou výroku o rokovacom stole na mysli účasť Slovenska na samite v Marakéši, premiér sa explicitne k nej vyjadril až v nedeľu 25. novembra 2018, teda deň po odvysielaní Sobotných dialógov, kde Lajčákov výrok zaznel. Nie je možné overiť, či hovoril Lajčák v čase vyslovenia výroku o rozhovoroch s predsedom vlády, ktoré nie sú verejnosti dostupné. 
Pellegrini v nedeľu 25. novembra požiadal o analýzu, ktorá by ukázala, či účasťou Slovenska na samite dokument zároveň podporíme alebo nie. Nie je to teda jednoznačné stanovisko. „Ako predseda vlády odmietam znenie kompaktu o migrácii a odmietam, aby platil na Slovensku,“ uviedol Peter Pellegrini v nedeľu 25. novembra na margo dokumentu Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Zároveň požiadal ministra Lajčáka a štátneho tajomníka Parízka o právnu analýzu, ktorá by jednoznačne stanovila, či Slovensko účasťou v Marakéši zároveň vyjadruje súhlas so znením Globálneho rámca. Pellegrini totiž dodal: "Na Slovensku žiadny takýto dohovor a pakt nebude platiť, pretože Slovenská republika s jeho celkovým znením nesúhlasí.“ Na základe tejto analýzy sa predseda vlády rozhodne, či do Marakéšu slovenský zástupca pocestuje alebo nie.
Parlamentný zahraničný výbor už prijal uznesenie, ktoré znenie Globálneho rámca odmieta, má však iba odporúčací charakter. O rámci by mal ešte 27. novembra 2018 hlasovať parlament a mal by tiež byť predmetom rokovania vlády.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko

Hosťami relácie Sobotné dialógy boli 24. novembra minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a člen Zahraničného výboru NR SR Martin Klus (SaS). Hlavnými témami boli globálny pakt OSN o migrácii (cieľ a prístup medzinárodného spoločenstva k migrácii vs. výhrady niektorých štátov vrátane Slovenska) a dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (postoj SR k návrhu dohody, sporné oblasti, budúce vzťahy medzi Britániou a EÚ).