… my sme s mojimi spolupracovníkmi pripravili návrh uznesenia NR SR, ktorý podľa nášho presvedčenia odráža aj tie obavy slovenských občanov, aj tú diskusiu, ktorú sme mali v zahraničnom výbore a zároveň garantuje to, že Slovensko bude mať svoj hlas pri stole. Ja som ten návrh odovzdal čelným predstaviteľom strany Smer.

Spomínaný návrh uznesenia by mal predstavovať alternatívu k návrhu uznesenia z dielne SNS, ktorý požaduje, aby slovenská vláda globálny pakt o migrácii odmietla a stiahla účasť na konferencii v Marakéši, kde sa pakt má v decembri 2018 schvaľovať. Návrh uznesenia z dielne SNS bol prerokovaný na 38. schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa uskutoční 27.11.2018. Znenie Lajčákovho návrhu doteraz nebolo zverejnené. Rovnako nie je známe, či bol návrh odovzdaný vedeniu strany Smer-SD. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Zatiaľ čo strana SNS a vedenie Smer-SD globálny pakt o migrácii odmietajú, Most-Híd dňa 25. novembra 2018 oznámil, že je pripravený rokovať aj o alternatívnom uznesení, ktoré mal pripraviť Lajčák a jeho spolupracovníci z ministerstva zahraničných vecí. "O alternatívnom uznesení pána Lajčáka sme sa dozvedeli z
médií. Podľa vyjadrení ministra zahraničných vecí pripravený materiál
odráža aj obavy Slovákov z migrácie ako takej a garantuje, že Slovensko
bude mať svoj hlas pri rozhodovaní o migrácii," uvádza sa v stanovisku strany.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Lajčák a Klus v Rádiu Slovensko

Hosťami relácie Sobotné dialógy boli 24. novembra minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti a člen Zahraničného výboru NR SR Martin Klus (SaS). Hlavnými témami boli globálny pakt OSN o migrácii (cieľ a prístup medzinárodného spoločenstva k migrácii vs. výhrady niektorých štátov vrátane Slovenska) a dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (postoj SR k návrhu dohody, sporné oblasti, budúce vzťahy medzi Britániou a EÚ).