DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Matúš Vallo

SDKÚ-DS

...my sme pred mesiacom predložili s Jozefom Miháľom (návrh, pozn.) zákon, ktorý hovorí o daňovej rezidencii. Jeho cieľom bolo zjednodušiť to, aby ľudia mohli práve sa stať Bratislavčanom a platiť dane tu.

Bratislava: komunálne voľby - 05.11.2018
Pravda

Návrh zákona upravujúci rozdeľovanie výnosu dane z príjmov územnej samospráve, teda o tzv. daňovej rezidencii, z dielne Matúša Valla, predložili v parlamente poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál pred vyše mesiacom, dňa 28. septembra 2018. Dva dni predtým Vallo predstavil návrh spolu s Mihálom na tlačovej konferencii. Cieľom návrhu bolo zavedenie možnosti odvádzať dane aj mimo miesta trvalého pobytu, teda konkrétne umožniť ľuďom žijúcim v Bratislave platiť dane v tomto meste. NR SR v hlasovaní o postupe do druhého čítania návrh nakoniec nepodporila. Výrok Matúša Valla hodnotíme ako pravdivý.

Návrh na novelizáciu zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky podali dňa 28. septembra 2018 poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Jozef Mihál (obaja nezaradení). Podľa návrhu by mal tento zákon upravovať "práva a povinnosti občanov pri vyhlásení o mieste pobytu pre účely rozdeľovania výnosu dane z príjmov územnej samospráve" (§ 1b). Konkrétne by mal mať občan SR právo "vyhlásiť, že pre účely rozdeľovania výnosu dane z príjmov považuje za miesto svojho pobytu obec, ktorá z dôvodu úzkych osobných a hospodárskych vzťahov predstavuje stredisko jeho životných záujmov" (§ 2, ods. 3), teda nie výlučne obec svojho trvalého pobytu (.doc, s. 1).

Daňová rezidencia vzniká automaticky "v mieste trvalého pobytu daňového rezidenta, ak ten vyhlásením neurčí inak" (§ 8a, ods. 1). Občania by teda mali po novom právo na zmenu miesta svojej daňovej rezidencie. Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona je jeho cieľom "umožniť spravodlivejšie financovanie územných samospráv vo vzťahu k rozpočtovému určeniu výnosu dane z príjmov. Nástrojom pre dosiahnutie tohto cieľa je zavedenie inštitútu daňovej rezidencie občanov podľa toho, ktoré miesto považujú oni sami za stredisko svojich životných záujmov" (.doc, s. 1). Predkladatelia zákona ďalej navrhujú, že daňová rezidencia nebude môcť byť uplatnená automaticky, ale bude závisieť na súhlase danej samosprávy.

Návrh bol 26. septembra 2018, dva dni pred predložením v parlamente, predstavený Jozefom Mihálom a Matúšom Vallom na spoločnej tlačovej konferencii. Mihál označil Valla za strojcu myšlienky zmeny zákona, zdôraznil spravodlivejšiu povahu rozdelenia podielových daní samosprávam a špecifikoval, že mesto Bratislava by v prípade schválenia návrhu získalo ročne do rozpočtu približne o 39 miliónov eur viac. S potenciálnou nespokojnosťou miest a obcí, ktoré by po schválení novely o časť svojich príjmov v prospech Bratislavy prišli, Vallo počítal, avšak povedal, že občania by mali platiť dane tam, kde žijú. Priestor pre rokovanie so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) videl v druhom čítaní o novele zákona. Okrem toho zdôraznil aj jednoduchosť navrhovaného spravodlivejšieho platenia daní - postačilo by jedno prehlásenie na tlačive veľkosti A4.

NR SR však po prerokovaní návrhu zákona v prvom čítaní dňa 23. októbra 2018 rozhodla, že v návrh zákona nebude posunutý do druhého čítania. Zo 140 prítomných sa 64 poslancov hlasovania zdržalo, 47 návrh podporilo, 28 hlasovalo proti a 1 poslanec nehlasoval.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.11.2018
success
error