Mesto prijalo spústu opatrení, kde vychádza podnikateľom v ústrety – zadarmo terasy v podstate počas celého roka.

O odpustení dane za užívanie verejného priestranstva pod terasami na pešej zóne v Nitre informovali médiá v júni 2015. Zachované ostali administratívne poplatky za vydanie povolenia na užívanie miestnej komunikácie. Oslobodenie od platenia dane schválili mestskí poslanci opätovne i v roku 2016. V apríli 2017 však médiá informovali o zmene
schválenej mestskými poslancami: ak podnikatelia nechcú platiť
daň za užívanie verejného priestranstva, budú musieť zorganizovať kultúrnu
akciu, na čo viacerí prevádzkovatelia reagovali kriticky. Keďže bezplatné terasy sú spojené s ďalšími podmienkami, hodnotíme výrok ako zavádzajúci.

Zmena v prenájme priestoru pod terasami bola vykonaná na základe žiadosti od samotných podnikateľov,
ale aj z dôvodu snahy vedenia mesta o oživenie pešej zóny. Podľa medializovaných informácií sa sadzby daní za užívanie verejného priestranstva pod terasami pred touto zmenou nemenili minimálne desať rokov. Podmienkou oslobodenia od dane bolo, aby vzhľad a konštrukciu terasy odsúhlasil hlavný architekt mesta.

V roku 2017 mestskí poslanci schválili v súvislosti s letnými terasami v centre zmenu. Priestor pod terasami sa nemá prenajímať ale požičiavať, pod podmienkou, že prevádzkovatelia zorganizujú kultúrnu akciu. "Môžu sa striedať, alebo pripraviť koncert či inú akciu aj spoločne.
Neočakávame žiadne veľké podujatia, pokojne to môže byť záležitosť za
100 eur. Ide nám o to, aby sa v lete zaplnila pešia zóna nielen pre
letné terasy, ale aj vďaka kultúrnym podujatiam, ktoré sa tu takto
zorganizuj,
" uviedol primátor Jozef Dvonč.

Rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky u podnikateľov, ktorí majú letné terasy mimo centra a za prenájom musia naďalej platiť. Rovnako niektorí prevádzkovatelia v centre neoficiálne vyhlásili, že radšej zaplatia za pozemok než by mali zorganizovať kultúrnu akciu.

Výrok bol spomenutý v

Iné

Nitra: komunálne voľby

Séria diskusií pri príležitosti novembrových komunálnych volieb, ktorú pripravila RTVS, pokračovala 26. októbra 2018 s kandidátmi na primátora mesta Nitra. Demagog.SK overil všetky výroky kandidátov, ktorí majú najväčšiu šancu získať kreslo primátora podľa prieskumu agentúry AKO pre televíziu TA3.