Mesto Košice je najväčším zriaďovateľom škôl na Slovensku

Z informácií, ktoré má na svojej stránke ministerstvo školstva nie je možné vybrať zo zoznamu všetkých škôl na Slovensku len tie, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti miest. Materské školy, základné školy, stredné školy či základné umelecké školy  na území mesta Košice zriaďuje buď magistrát, mestská časť, vyšší uzemný celok, cirkev alebo napríklad súkromný zriaďovateľ. Štatistiky, ktoré by porovnávali počty všetkých škôl na Slovensku podľa zriaďovateľa a bolo by z nich zrejmé, kto je najväčším zriaďovateľom či už podľa počtu škôl alebo počtu žiakov, nie sú dostupné. Požiadali sme o vyjadrenie ministerstvo školstva. Výrok zatiaľ hodnotíme ako neoveriteľný.

Na Košice ako najväčšieho zriaďovateľa škôl poukazuje napríklad aj občianske združenie Učená právnická spoločnosť vo svojom texte o športových zariadeniach. "Mesto Košice ako najväčší zriaďovateľ na Slovensku si môže dovoliť rekonštruovať ročne maximálne dva atletické ovály, ktorých cena je za jeden v súčasnosti viac ako 200 tisíc Eur / 4 dráhy, 250 metrov/, na atletický ovál rozmerov na pretekársku činnosť /400 m/ by bolo potrebných okolo 500 tisíc Eur." 

Z oficiálnych zdrojov však toto tvrdenie nie je možné potvrdiť. 
Minimálne v roku 2007 podľa článku denníka SME platilo, že mesto Košice bolo najväčším zriaďovateľom škôl na Slovensku. V roku 2014 mesto Košice na svojej webstránke publikovalo článok, v ktorom o sebe píše ako o jednom z najväčších zriaďovateľov škôl.

Výrok bol spomenutý v

Iné

Košice: komunálne voľby

RTVS v súvislosti s novembrovými komunálnymi voľbami pripravila sériu predvolebných diskusií s kandidátmi na primátorov krajských miest. Séria diskusií bola zahájená 22. októbra s kandidátmi na primátora Košíc. Demagog.SK overil všetky výroky kandidátov, ktorí majú najväčšiu šancu získať kreslo primátora podľa bookmakerov stávkovej kancelárie Tipsport.