…jednu (stíhačku, pozn.) F-16 keď tu bude lietať, to sú približne tri úplne fungl nové okresné nemocnice.

Výrok Milana Krajniaka je reakciou na rozhodnutie vlády a Ministerstva obrany SR, ktoré v júli 2018 rozhodli o nákupe 14 amerických stíhačiek typu F-16 v hodnote 1,589 miliardy eur. Ak by sme si odmysleli fakt, že do celkovej sumy je zahrnutý aj výcvik pilotov, infraštruktúra a logistika, konečná suma za jedno stíhacie lietadlo by vychádzala na sumu približne 113,5 miliónov eur. Pre porovnanie, na výstavbu najnovšej nemocnice na Slovensku, ktorou je okresná nemocnica Svet zdravia Michalovce bolo potrebných 34 miliónov eur. Na základe týchto údajov by cena jednej stíhačky naozaj pokryla výstavbu 3 okresných nemocníc novej generácie. Výrok hodnotíme ako pravdivý.  

Vláda rozhodla o nákupe amerických stíhačiek typu F-16 za 1,6 miliardy eur ešte začiatkom júla 2018. V tejto sume má byť nákup štrnástich lietadiel, výcvik personálu, munícia a servis na dva roky. Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka „je potrebné, aby bola naša výzbroj kompatibilná so štandardmi NATO. Máme záväzok zvyšovať naše výdavky na obranu ako člen Severoatlantickej aliancie až do dvoch percent. Rezort obrany bude kontinuálne dostávať viac peňazí a tie peniaze sa nemôžu prejesť.“ Dodal tiež: „Sme jediná krajina V4, ktorá ešte stále používa ruské stíhačky, ktoré nie sú kompatibilné so štandardmi NATO." 

Opozícia nákup stíhačiek kritizuje a označuje ho ako netransparentné. Dôvodom tiež boli, podľa ich slov, neskoro zverejnené podklady k nákupu, v ktorých chýbalo množstvom dôležitých bodov. Podľa Ľubomíra Galka „sa stíhačky nakupujú bez toho, aby sme vedeli, či americké stroje potrebujeme a či ich treba 14. Chýba mu aj odpoveď na otázku, prečo nestačí prenájom švédskych Gripenov.

Výrok bol spomenutý v