DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

...krajiny, ako je Slovensko, ktoré boli vždy proti kvótam, Maďarsko, Poľsko, Česko. Napokon sme spoločne teraz zase mali o tomto rokovanie, aj s kolegom sme boli na V4-ke európskych výborov, kde je úplne jasné, že tieto krajiny ani o milimeter nepohnú, vrátane Slovenska.

Blaha a Klus na TA3 - 18.06.2018
Pravda

Stretnutia výborov pre európske záležitosti parlamentov štátov V4 sa Ľuboš Blaha spolu s poslancami Martinom Klusom a Jaroslavom Paškom zúčastnil vo Varšave 3. - 5. júna 2018. Voči prerozdeľovaniu migrantov na základe kvót majú dlhodobo negatívny postoj všetky krajiny V4. Odmietavé stanovisko krajín V4 k prijatiu migrantov pretrváva od leta 2015, kedy v Európe začala migračná kríza. Počas rokovania v Budapešti 12. júna 2018 slovenský premiér Peter Pellegrini a maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásili, že negatívne stanovisko krajín V4 k povinným kvótam ostáva nemenné. Pretože postoj krajín V4 voči povinným kvótam sa z dlhodobého hľadiska nezmenil, hodnotíme tento výrok ako pravdivý.

Slovenská republika ako aj ostatné krajiny V4 dlhodobo odmietajú a kritizujú prerozdeľovanie migrantov na základe kvót. V decembri 2015 Slovensko spolu s Maďarskom žalovalo Radu EÚ kvôli rozhodnutiu o povinných kvótach. Súd v septembri 2017 žalobu v plnom rozsahu zamietol. Odmietanie povinných kvót potvrdili aj Česká republika a Poľsko.

Po pracovnom stretnutí krajín V4, ktoré sa konalo vo februári 2018 v Bruseli, vtedajší premiér Robert Fico povedal, že "V4 vrátane Slovenska nikdy nebude súhlasiť s povinnými kvótami, nikdy nebude súhlasiť s tým, že suverénnej krajine bude niekto určovať, čo má v tejto oblasti urobiť! " V apríli 2018 premiér Peter Pellegrini zopakoval postoj Slovenskej republiky na tlačovej besede s predsedom Európskej komisie Junckerom. Pellegrini sa vyjadril, že postoj Slovenska ohľadom kvót je nemenný, zároveň podotkol, že Slovensko bude hľadať iný spôsob, ako by mohlo pomôcť pri riešení migračnej krízy.

Odmietavý postoj krajín V4 voči kvótam potvrdili premiér SR Peter Pellegrini spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom na spoločnom rokovaní v Budapešti 12. júna 2018. Pellegrini povedal, že "zoskupenie V4 ukázalo, že má svoju silu, aj napríklad v otázke nelegálnej migrácie, kde sa ukázalo, že povinné kvóty, ktoré sme od začiatku odmietali, nefungujú. Vieme byť solidárni iným spôsobom, napríklad vieme poslať našich vojakov na vonkajšie hranice Európy alebo prispievať do fondu tak, aby sa problémy riešili mimo územia Európskej únie na samotnom začiatku."

Český premiér Andrej Babiš označil v máji 2018 kvóty za nezmyselné. "Európa zaspala v migrácii. Sme pripravení dohovárať sa na Dubline 4, ako nás vyzval Donald Tusk na summite v Sofii, ale nie tak, že nás niekto prehlasuje a bude nám vnucovať kvóty," povedal Babiš.

Svoj nesúhlas s európskou utečeneckou politikou potvrdili krajiny V4 aj koncom júna 2018, kedy sa odmietli zúčastniť summitu EÚ o migrácii.Poľský premiér Mateusz Morawiecki v tejto súvislosti povedal, že dôvodom bojkotu je to, že členské krajiny V4 naďalej striktne odmietajú prerozdeľovanie žiadateľov o azyl do jednotlivých krajín EÚ.

Mierny obrat ohľadom migračnej politiky nastal u nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v júni 2018, kedy priznala, že riešenie migračnej krízy prostredníctvom kvót bolo v mnohých ohľadoch chybné a viedlo ku konfliktom v rámci EÚ. Merkelová sa vyslovila za myšlienku tzv. flexibilnej solidarity v migračnej politike, čo je pojem, s ktorým už dávnejšie prišli krajiny V4. Na základe flexibilnej solidarity by sa každá krajina mala sama rozhodnúť, akým spôsobom bude prispievať v migračnej politike EÚ. 



Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2018
success
error