… táto strana (SaS, pozn.) hovorí o tom, že treba znižovať dane, treba byť liberálnejší a treba hovoriť o ďalšom znižovaní verejného dlhu.

Tvrdenie Roberta Fica potvrdzuje volebný program strany SaS z roku 2016. V siedmej kapitole (.pdf, s. 28) volebného programu strany sa píše: "... chceme do konca volebného obdobia dosiahnuť štrukturálne vyrovnaný rozpočet verejnej správy a verejný dlh znížiť..." V tej istej kapitole sa píše aj o znižovaní daní: "Lepším riešením, než zvyšovať dane alebo plošne šetriť, je zvyšovať efektívnosť využívanie prostriedkov, ktoré má k dispozícii..." Strana SaS však spomína znižovanie daní i mimo svojho volebného programu. Znižovanie daní SaS spomína aj v dokumente Agenda 2020 vydanom vo februári 2018. V ňom sa píše: "Vrátime rovnú daň z príjmov a znížime jej sadzbu na 19 % ... Vrátime sadzbu dane vyberanej zrážkou z 35 % na 19 % ..." (.pdf, s. 10). Strana SaS sa dlhodobo profiluje ako liberálna pravicová strana, čo potvrdil aj predseda strany Richard Sulík. V dokumente Slovensko podľa SaS vydanom v apríli 2018 sú zhrnuté liberálne požiadavky strany SaS: "Sme za registrované partnerstvá ... Sme za dekriminalizáciu marihuany ... Sme za odluku cirkvi od štátu ... A sme za eutanáziu, lebo podľa nášho názoru o svojom živote má rozhodovať jednotlivec" (.pdf, s. 18). Výrok Roberta Fica označujeme ako pravdivý.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Strana Smer-SD mení stratégiu

Bývalý predseda vlády SR a predseda strany SMER-SD Robert Fico bol hostom relácie V politike v televízii TA3, kde hovoril o novej stratégie svojej strany, pripravovanom sociálnom balícku a o životnej úrovni na Slovensku. Z jeho vystúpenia v relácii sme vybrali a overili všetky faktické výroky.