DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Paška

SNS

...podľa včerajšej informácie (tlačová konferencia ruského ministra zahraničných vecí, pozn.), že súčasťou vzoriek, ktoré dostali na posúdenie, bola aj ich látka BZ, ktorá je prchavá. Prchavá látka, ktorú disponujú Spojené štáty a Veľká Británia a ktorá nie je smrteľná. Zatiaľ čo Novičok pri použití je smrteľná látka.

Slovensko vo svete - 16.04.2018
Pravda

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal 14. apríla 2018 počas tlačovej besedy, že bývalý dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julia neboli v Salisbury otrávení látkou novičok, ale látkou označovanou ako BZ. Zatiaľ čo novičok je vysoko toxický a smrteľný, spôsobuje psychoaktívna látka BZ spomalenie duševnej a fyzickej aktivity a je veľmi nepravdepodobné, že by spôsobila smrť. BZ sa oproti Novičoku v Rusku nevyrábala. Keďže Paška správne citoval vyjadrenie ruského ministra, hodnotíme výrok ako pravdivý, avšak dodávame, že OPCW neskôr tieto informácie vyvrátila, toxín BZ slúžil pri testoch len ako kontrolná látka a nebol prítomný v Salisbury.

Útok na Skripaľovcov sa stal 4. marca 2018 v britskom meste Salisbury. Skripaľ sa z útoku zotavuje v nemocnici, jeho dcéru medzičasom prepustili. To, že sa obaja zotavujú, podľa Lavrova znamená, že pri útoku nebola použitá látka Novičok. Okrem toho tvrdí, že z analýz švajčiarskeho laboratória, ktoré pracuje pre Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW), vyplýva, že proti Skripaľovcom bola použitá látka BZ. Podľa Lavrova OPCW túto informáciu zámerne nezverejnila. Lavrov tiež argumentoval tým, že látku BZ vlastnia Spojené štáty a Veľká Británia. Toxín BZ nebol nikdy produkovaný v Rusku. Dostupné zdroje potvrdzujú produkciu BZ v Spojených štátoch v 60. rokoch minulého storočia. Koncom 80. rokoch začali USA tieto zásoby likvidovať. Už predtým Lavrov obvinil Britániu z toho, že prekrútila závery vyšetrovania OPCW.

V správe zverejnenej OPCW sa uvádza, že pri útoku bola použitá vysoko čistá substancia. O akú látku išlo a kde bola vyrobená, správa nekonkretizuje. 17. apríla 2018 oznámilo britské ministerstvo životného prostredia, že útok bol vykonaný látkou v kvapalnom skupenstve. Jej stopy na mieste činu a v okolí bude musieť vyčistiť špeciálny tím.

OPCW sa neskôr (19. apríla, teda až po odvysielaní relácie) vyjadrila aj k tvrdeniam Sergeja Lavrova. Látka BZ slúžila len ako kontrolná vzorka pri štandardných testoch a nebola súčasťou vzoriek, ktoré priniesol tím priamo z miesta činu v Salisbury:
"The labs were able to confirm the identity of the chemical by applying existing, well-established procedures. There was no other chemical that was identified by the labs. The precursor of BZ that is referred to in the public statements, commonly known as 3Q, was contained in the control sample prepared by the OPCW lab in accordance with the existing quality control procedures. Otherwise it has nothing to do with the samples collected by the OPCW team in Salisbury."

Generálny riaditeľ OPCW tiež potvrdil, že v prípade útoku v Salisbury išlo o novičok:
"The OPCW analysis clearly confirms the findings of the United Kingdom relating to the identity of the toxic chemical used in Salisbury that severely injured three people."

Čo sa týka smrteľnosti novičoku, odborníci nevylučujú, že pri zlyhaní pri transfere k obeti či následnom umytí rúk novičok nemusí byť smrteľný. Britský expert nevylučuje aj, že šlo o tzv. "subsmrteľnú vzorku", čiže zámer neprivodiť obetiam smrť. Celkovo sa však novičok má zaraďovať medzi najsmrteľnejšie chemické zbrane.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.04.2018
success
error