…britské laboratórium, ktoré vyšetrovalo hneď na začiatku túto vzorku, skonštatovalo, že nedokáže potvrdiť, že by ten konkrétny, tá konkrétna chemikália, ktorá bola u Skripaľových nájdená, bola z Ruska.

Výrok odkazuje na chemický útok na ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ktorý sa odohral 4. marca 2018 v Salisbury. Washington Post uviedol 3. apríla 2018, že britské laboratórium Perton Down identifikovalo chemickú látku známu ako Novičok. Vedúci laboratória Gary Aitkenhead sa vyjadril, že úlohou laboratória je "to provide the scientific evidence that identifies what the particular nerve agent is ... but it’s not our job to say where that was actually manufactured”. Taktiež dodal, že na výrobu takej vysoko toxickej látky má kapacitu pravdepodobne len štátny aktér. 5. apríla 2018 priniesli média správu o tom, že britské tajné služby údajne identifikovali ruské laboratórium, v ktorom bol jed novičok vyrobený. Nakoľko však samotné laboratórium nebolo schopné potvrdiť, či novičok pochádzal z Ruska, výrok hodnotíme ako pravdivý.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Slovensko vo svete

V nedelu 15. apríla boli hostami relácie RTVS O 5 minút 12 poslanci NR SR Luboš Blaha (SMER-SD), Martin Klus (SaS), Milan Krajniak (SME RODINA) a Jaroslav Paška (SNS). Hlavnou témou bola aktuálna slovenská zahranicná a bezpecnostná politika v kontexte aktuálneho geopolitického vývoja.