DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Galko

Demokratická strana

...v roku 2015, (...), pred troma rokmi, generálna prokuratúra rozhodla o tom, že odpočúvanie novinárov bolo legálne, všetci svedkovia, v rámci tejto kauzy, vypovedali, že som nikdy nevydal ani jeden pokyn, ani jeden rozkaz, na nasadenie odpočúvania na kohokoľvek, vojenské obranné spravodajstvo vždy konalo autonómne, na základe vlastných poznatkov, odvtedy je moje meno v tejto kauze definitívne očistené.

Predstavitelia opozície o aktuálnej politickej situácii - 19.03.2018
Neoveriteľné

Kauza odpočúvania civilistov bola zatiaľ najväčšou kauzou Vojenského obranného spravodajstva od vzniku Slovenskej republiky. Táto kauza prepukla v novembri 2011 a do dnešného dňa, 20. februára 2018, nebol vydaný v tejto kauze rozsudok. Počas prepuknutia tejto kauzy bol Ľubomír Galko ministrom obrany. 
Podľa správy z augusta 2015 zastavil prokurátor generálnej prokuratúry Jozef Čentéš trestné stíhanie voči bývalému šéfovi Vojenského obranného spravodajstva Pavlovi Brychtovi, ktorý bol zbavený obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v prípade odpočúvania novinárov denníka Pravda. V uznesení prokurátor uviedol, že z vykonaných pokynov nevyplýva, že by obvinený konal na základe pokynov od Ľubomíra Galka, ktorý v tejto kauze nikdy nebol obvinený. Keďže výpovede všetkých svedkov v rámci tejto kauzy nie sú verejne dostupné, nie je možné overiť Galkove tvrdenie. Toto tvrdenie teda hodnotíme ako neoveriteľné. 

"V auguste prokurátor generálnej prokuratúry Jozef Čentéš rozhodol o zastavení trestného stíhania. Dôvodom bolo, že nedošlo k naplneniu zákonných znakov zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečinu poškodzovania cudzích práv.Konanie vtedajšieho šéfa VOS Brychtu podľa rozhodnutia prokurátora nenaplnilo ani znaky disciplinárneho previnenia podľa zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl.(...)Rozhodnutie sa týka iba odpočúvania novinárov." Odpočúvanie novinárov teda nebolo nelegálne, ako správne uvádza aj Galko a potvrdzujú mediálne zverejnené informácie (napríklad Pravda).

"Prokurátor Čentéš vo svojom rozhodnutí z augusta tohto roku, ktoré má Aktuálne.sk k dispozícii, uviedol, že Brychtovi v prípade nasadenia odpočúvacích zariadení nedával nikto žiadne rozkazy a pokyny. Z vykonaných pokynov nevyplýva priamy dôkaz, že by obvinený konal na základe pokynu bývalého ministra obrany Galka,“ píše sa v uznesení. Že to tak bolo, uviedol na začiatku vyšetrovania jeden zo svedkov vo svojej výpovedi."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2018
success
error