Z 1 600 osád je 1 400 nie problémových, to znamená, že 200 je problémových (…).

V januári 2017 Ministerstvo vnútra SR (ďalej MV SR) vytvorilo zoznam 200 problematických rómskych lokalít na Slovensku. MV SR doteraz nezverejnilo svoju metodiku, takže nie je možné overiť pravdivosť tohto výrok. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Téma problematických rómskych osád sa začala na sneme Smeru - SD v decembri 2016. Robert Kaliňák vtedy vyhlásil, že je ochotný použiť neštandardné opatrenia na boj s rómskou kriminalitou. Taktiež tvrdil, že na Slovensku je 1992 rómskych osád a malých komunít, čo sa nezhoduje ani s Atlasom rómskych komunít ani s týmto jeho výrokom. Vtedy tvrdil, že z nich asi polovica je problematická, čo si protirečí s údajom o 200 problematických lokalitách.
 
Na začiatku roku 2017 Kaliňák predstavil zoznam 200 problémových lokalít, kde mali pribudnúť policajti. Za tento zoznam a návrh bol kritizovaný starostami jednotlivých obci a skritizoval ho aj rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz. Hlavným bodom kritiky bolo nezverejnenie metodiky ktorú použili na vytvorenie tohto zoznamu. Ale tiež im vadila slabá komunikácia MV SR so starostami dotknutých obcí. Amnesty International napísalo list (.pdf) premiérovi, v ktorom upozorňujú, že vytvorenie takéhoto zoznamu evokuje diskrimináciu polície voči Rómom.

V apríli 2017 minister Kaliňák tvrdil, že po kritike vznikol nový zoznam, na základe presnejšej metodiky, ale odmietol zverejniť zoznam a aj metodiku. Odvtedy táto téma bola sporadicky vytiahnutá, ale vždy spochybnená odborníkmi, ktorí vyčítajú MV SR zatajovanie metodiky, ale aj kroky ktoré minister Kaliňák navrhuje na riešenie problematických lokalít.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

Nicholsonová a Kalinák v O5M12

V nedelu 21. januára boli hostami relácie O 5 minút 12 minister vnútra SR Robert Kalinák (SMER-SD) a podpredsedkyna NR SR Lucia DUuriš Nicholsonová (SaS). Ak chcete vediet ako presne používali fakty a štatistické údaje, precítajte si našu analýzu.