Ministerka pôdohospodárstva začína robiť taký národný katalóg.

Prvá demo-verzia Národného potravinového katalógu (NPK) bola Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) spustená 18. augusta 2017. Následne má vzniknúť skutočný katalóg kvalifikovaných slovenských dodávateľov potravín. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Jedná sa o elektronický nástroj verejného obstarávania, ktorý má umožniť "jednoduchý nákup kvalitných a bezpečných potravín od kvalifikovaných dodávateľov". Testovacia verzia projektu je k dispozícii na stránke www.npkinfo.sk. Slúži "na zoznámenie sa s prostredím a na testovanie produktových listov produktov dodávateľa, ktoré chce v NPK ponúkať", a jej účelom je získanie spätnej väzby od dodávateľov. 

Príprava NPK začala už v decembri 2016. Jeho súčasťou by podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej mali byť všetky potraviny vyrobené a vypestované na Slovensku. V spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPPK), Potravinárskou komorou Slovenska (PKS) a Agrárnou komorou Slovenska (AKS) bude vytvorených 30 kontaktných miest po celom Slovensku. Katalóg vychádza z platného potravinového práva SR a EÚ. Nakupovať v ňom bude môcť ktokoľvek, primárne však osoby kupujúce za verejné zdroje. Registrácia a obchodovanie cez NPK budú bezplatné.

Medzi hlavné strategické prínosy NPK patrí zvýšenie kvality stravovania dostupnosťou kvalitných a čerstvých potravín, rozšírenie možností lokálnych producentov, zlepšenie komunikácie medzi dodávateľmi a kupujúcimi na miestnej úrovni, či zníženie odpadového zaťaženia a uhlíkovej stopy (.pdf, s. 5).

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Fico v TA3

Premiér Robert Fico v relácii TA3 diskutoval sám, vyjadril sa k hospodárskym výsledkom Slovenska, budúcnosti v jadre EÚ ci ku koalicnej kríze.