V4 doslova dala Slovensku mandát, aby sme v týchto veciach konali.

Premiéri Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska sa 19. júla 2017 zišli v Budapešti, aby diskutovali o probléme dvojakej kvality výrobkov. V rámci stretnutia prijali lídri Vyšehradskej štvorky (V4) spoločné vyhlásenie, kde požadovali, aby Európska komisia problém aktívne riešila. Na základe toho tiež došlo k povereniu predsedu vlády SR Roberta Fica zastupovať záujmy krajín V4 pri rokovaní s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Rozdiely v kvalite výrobkov, ktoré sa predávajú v rovnakom obale, preukázala štúdia zadaná českým ministerstvom poľnohospodárstva i porovnanie troch druhov výrobkov, ktoré nakúpil úrad vlády SR na Slovensku a v Rakúsku. "To, čo sa deje v oblasti dvojakej kvality potravín, začína byť medzinárodný škandál,“ poznamenal Fico a dodal, že v Budapešti požiadal Bohuslava Sobotku, Viktora Orbána a Beatu Szydlo o mandát zastupovať V4 pri rokovaní s Junckerom. "Ľudia v našich krajinách to oprávnene vnímajú ako urážku, majú pocit, že sú občanmi druhej kategórie,“ povedal Fico.
Na základe dohodnutého stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 27. júla predseda komisie Juncker priznal, že otázka dvojitej kvality potravín je vážny problém, ktorému bude "venovaná plná pozornosť". Novú legislatívu, ktorá by mala odlišnej kvalite potravín zabrániť, momentálne Juncker neočakáva. Do budúcnosti ju však nevylučuje.
 
 

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Fico v TA3

Premiér Robert Fico v relácii TA3 diskutoval sám, vyjadril sa k hospodárskym výsledkom Slovenska, budúcnosti v jadre EÚ ci ku koalicnej kríze.