DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

...môžeme sa pozrieť, aká časť HDP ide zamestnancom a firmám v EÚ. V Nemecku 51%, v Slovinsku 49 a v Slovenskej republike 38.

Rok po volbách - opozícia - 27.03.2017
Pravda

Štatistická veličina, o ktorej hovorí Boris Kollár, je podiel mzdy na HDP. Podľa údajov Eurostatu bol v roku 2016 na Slovensku podiel mzdy zamestnanca na úrovni 39,1 % hrubého domáceho produktu. V Slovinsku to bolo 49,6 % a v Nemecku až 50,8 % HDP. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podiel miezd popisuje podiel, akým sa práca podieľa na vytvorenej produkcii. Ak zamestnanec dostane zo zisku firmy ako mzdu za svoju prácu napríklad 50 %, zvyšných 50 % - ako podiel prevádzkových ziskov - si ponechá zamestnávateľ.

Lídrom tejto štatistiky je v Európe Švajčiarsko. V roku 2015 dosiahol podiel mzdy zamestnanca na HDP až 59,7 %. Naopak najhoršie spomedzi skúmaných krajín dopadlo Turecko, kde sa v totožnom roku tento údaj dostal iba na úroveň 29,3 percenta HDP. V rámci skúmaných krajín je pomyselným kráľom štatistiky Island s 53,6 % HDP za rok 2016. Kontrastná situácia bola v Rumunsku, kde bol podiel mzdy na HDP podľa štatistík Eurostatu za rok 2015 iba na úrovni 32,2 %.

Nižší podiel miezd na HDP však nemusí byť zákonite negatívny. Dnes je zaň na Slovensku zodpovedný predovšetkým "prílev zahraničných investorov s ich technológiami a kapitálom. Oni, ich technológie, nimi nakúpené výrobné linky nafukujú naše HDP, čím sa zároveň znižuje podiel miezd na tomto ukazovateli. V alternatívnom vesmíre, kde by tieto spoločnosti na Slovensko neprišli, by sme pravdepodobne mali vyšší podiel miezd na HDP, ale zároveň nižšie mzdy v absolútnom vyjadrení."

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2017
success
error