DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Veľakrát, my podporujeme veľmi, ja si myslím, že na 80-90% zákonov sme im podporili (ĽSNS, pozn.).

Rok po volbách - opozícia - 27.03.2017
Nepravda

Najmenej päť poslancov strany Sme rodina podporilo deväť z trinástich návrhov zákonov podaných členmi Ľudovej strany Naše Slovensko, čo je 69, 23 % z celkového počtu návrhov podaných poslancami ĽSNS, výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Pokiaľ ide o návrhy poslancov ĽSNS, poslanci strany Sme rodina ich naozaj vo veľkej miere podporujú, dva z ich návrhov podporili dokonca všetci ôsmi. Boli to:
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorého cieľom je: "...zvýšenie finančnej podpory pre viacdetné pracujúce rodiny vo forme navýšeného a odstupňovaného daňového bonusu, ktorý bude závislý na priemernej mzde. Konečnou ambíciou tohto legislatívneho návrhu je motivácia pracujúcich rodín k vyššej pôrodnosti."

Všetci poslanci hnutia Sme Rodina podporili tiež Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, v ktorom ide o: "Zrušenie sankcií a finančných pokút za domáci chov hospodárskych zvierat uľahčí život domácim chovateľom a povedie k zvýšeniu záujmu o domáci chov, k zvýšeniu produkcie domácich výrobkov živočíšneho pôvodu a k zlepšeniu potravinovej sebestačnosti Slovenska. Zároveň sa skončí nepríjemné byrokratické šikanovanie a nezmyselné pokutovanie občanov, ktorí si chcú na vlastnom pozemku chovať hospodárske zvieratá pre vlastnú spotrebu."

Jeden krát poslanci za Sme rodina hlasovali proti návrhom zákonov predloženým poslancami klubu ĽSNS a to vo veci zrušenia príspevkov pre politické strany zo štátneho rozpočtu (zákon č. 85/2005 Z. z.).Proti v tomto prípade nehlasovali všetci, ale iba piati poslanci: Ľudovít Goga, Adriana Pčolinská, Zuzana Šebová, Petra Krištúfková a Peter Štarchoň. Boris Kollár a Peter Pčolinský sa zdržali. Milan Krajniak bol neprítomný. 

Napokon, dvakrát sa zdržali hlasovania: pri návrhu na zmenu zákona č. 180/2014 Z. z. s cieľom zníženia počtu poslancov NR SR na 100 a na doplnenia zákona č. 79/2015 Z. z., ktorého cieľom je, v záujme zlepšenia a udržania kvality životného prostredia, zakázať predávanie alebo bezplatné poskytovanie jednorazových plastových tašiek, vreciek, pohárov, tanierov a príborov.

Aspoň časť poslancov klubu Sme Rodina ďalej podporili:

Návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. podporili poslanci Goga, Kollár, Pčolinský, Krajniak a Štarchoň. Pčolinská, Krištúfková a Šebová sa zdržali.

Pri ďalšom návrhu ústavného zákona,  ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov bolo hlasovanie identické ako v predošlom prípade.

Návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v znení neskorších predpisov podporili poslanci Goga, Kollár, Krajniak, Pčolinská, Pčolinský a Šebová. Krištúfková a Štarchoň sa zdržali.

Návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov podporili poslanci Goga, Kollár, Krajniak, Pčolinská, Pčolinský a Šebová. Krištúfková a Štarchoň sa zdržali.

Návrh na vydanie ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov podporili poslanci Goga, Kollár, Krajniak, Krištúfková, Pčolinská, Pčolinský a Šebová. Štarchoň sa zdržal.

Návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive v znení neskorších predpisov podporili poslanci Goga, Kollár, Krajniak, Krištúfková, Pčolinská, Pčolinský a Šebová. Štarchoň sa zdžal.

Návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V tomto prípade poslanec Štefan Zelník sa SNS navrhol nepokračovať v rokovaní o návrhu zákona. Poslanci za Sme Rodina hlasovali proti tomuto návrhu.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2017
success
error