DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Zoberiem si napríklad nedávnu históriu ohľadne brexitu. Boli na Slovensku aj takí predstavitelia politických strán, ktorí tlieskali tomu, dokonca na Facebooku písali, že hurá, hurá, to by sme mali aj my urobiť.

Rok po volbách - koalícia - 27.03.2017
Pravda

Výsledok referenda o vystúpení Británie z Európskej únie tzv. Brexit, rozprúdil veľkú vlnu názorov a diskusií aj na slovenskej politickej scéne. K tomuto veľmi dôležitému výsledku, ktorý sa priamo dotýka Slovenska sa veľká väčšina našich politických predstaviteľov postavila s nevôľou a zaujala k tomuto rozhodnutiu britského obyvateľstva negatívny postoj. Avšak našli sa aj také strany resp. ich predstavitelia, ktorí tento krok privítali a podporili. Konkrétne Ľudová strana Naše Slovensko a strana Sme rodina. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Referendum o vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie sa konalo 23. júna 2016. Ráno 24. júna, výsledky volieb ukázali, že 52 % voličov bolo za vystúpenie a 48% voličov bolo za zachovanie členstva Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov. Británia opustí EÚ po 43 rokoch. Spojené kráľovstvo je prvým význačným štátom, ktorý sa rozhodol opustiť Európsku úniu.

Najspokojnejší s výsledkom boli predstavitelia ĽSNS, ktorí sú zástancovia názoru, že aj Slovensko by malo pokračovať v rovnakých krokoch ako Británia a malo by vystúpiť z Európskej únie. Kotleba na svojom facebookovom profile po vyhlásení výsledkov najskôr oznámil: „Občania Veľkej Británie sa rozhodli odmietnuť diktát Bruselu." a ďalej uviedol: „Pochopili, že ďalšie zotrvanie v EÚ by znamenalo ich postupný zánik. Je najvyšší čas, aby tento potápajúci sa európsky Titanik opustilo aj Slovensko. Preto od pondelka 27. júna začíname plniť ďalší z našich predvolebných sľubov - začíname zbierať podpisy na vyhlásenie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ!."

K výsledku sa neskôr vyjadril aj podpredseda tejto strany Uhrík, ktorý prijíma toto rozhodnutie s veľkým potešením a pripomenul, že tento krok Británie je veľmi povzbudzujúci aj pre ostatné európske národy, ktoré si chcú v budúcnosti zachovať kresťanský a národný charakter svojich krajín. Podľa jeho názoru výsledok ukázal, že občania nesúhlasia s likvidačnou a diktátorskou politikou EÚ. Ako uviedol: Toto rozhodnutie prispeje k obnoveniu suverenity a nezávislosti kedysi slávnej a hrdej krajiny. Občania Veľkej Británie pochopili, že zotrvanie v Európskej únii by znamenalo postupný zánik ich krajiny v podobe, v akej ju poznali," a nezabudol dodať, že: „ĽSNS bude intenzívne pracovať na tom, aby aj Slovenská republika čo najskôr nasledovala britský príklad a vystúpila z EÚ - z tohto novodobého žalára národov skôr, ako bude neskoro." 

Svoj sľub začala ĽSNS spĺňať od 1.júla 2016, kedy sa rozhodli začať petíciu nie len za vystúpenie Slovenska z EÚ, ale aj za naše vystúpenie z NATO. Zbieranie 350 tisíc podpisov na vyhlásenie referenda vníma strana ako veľkú výzvu a bude s touto aktivitou pokračovať dlhodobo. Zaujímavý bol výber dňa pre začiatok petície, keďže tento deň bol aj prvým, kedy Slovensko začalo svoje predsedníctvo Rady Európskej únie. 

Táto strana nebola jedinou, ktorá sa pozitívne vyjadrila k Brexitu. Predseda strany SME RODINA Kollár prostredníctvom videa na sociálnej sieti zagratuloval  „všetkým Angličanom, ktorí prejavili toľko vlastenectva a hrdosti, že sa im podarilo v referende vystúpiť z EÚ." Zastáva názor ,že pre Britániu sa vôbec nič nezmení a naopak bude mať ešte viac slobody. „Ostanú vo voľnom obchode, budú mať možno rovnaký štatút ako Švajčiari, ale nebudú im hlúpe hlavy z Bruselu určovať, ako má vyzerať uhorka, ako má byť zakrivený banán, či si majú vziať migrantov." Zdôraznil, že bude v súčasnosti vyvíjaný väčší tlak na EÚ, aby prehodnotila svoj názor na celkovú politiku, ale nestojí na rovnakej strane ako Kotleba, keďže vidí budúcnosť Slovenska v EÚ.

Rovnaký názor zdieľal aj Kollárov stranícky kolega Krajniak. Ten sa na sociálnej sieti vyjadril, že: „Briti hlasovali za nezávislosť! Nenechali sa zastrašiť Bruselom ani kúpiť lacnejším roamingom. Nepodľahli nátlaku všetkých štandardných strán. Nepodľahli nátlaku veľkých nadnárodných korporácií. Nepodľahli ani Obamovmu strašeniu. Prehnitý európsky politický systém sa rúca. Hlavy hore! Ešte stále nakoniec rozhodujú ľudia," 

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2017
success
error