DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Mečiar

ĽS-HZDS

Boli ste (Bugár, pozn.) proti zvrchovanosti, proti ústave, proti vzniku štátu, boli ste proti usporiadaniu vzťahov s Maďarskom.

Meciar a Bugár o amnestiách - 08.03.2017
Nepravda

Nie je pravdou, že by Béla Bugár bol proti zvrchovanosti a vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Výhrady mal však voči tomu, že Deklarácia bola "len" slovenského národa, pričom nereflektovala aj menšiny žijúce na Slovensku a zrejme preto sa aj zdržal pri hlasovaní o jej prijatí. Nenarazili sme ani na informáciu, ktorá by hovorila o tom, že bol proti usporiadaniu vzťahov s Maďarskom. Výrok tak celkovo hodnotíme ako nepravdivý. 

Vladimír Mečiar hovorí o hlasovaní SNR (Slovenskej národnej rady), vtedy ešte ako súčasť parlamentu ČSFR (Česká a Slovenská Federatívna Republika), ktorým sa SNR uzniesla na požiadavke samostatnosti Slovenska. Jeho výsledkom bola Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Hlasovanie sa konalo 17. júla 1992 a bolo súčasťou procesu rozpadu ČSFR a naopak vzniku samostnanej Slovenskej republiky.TASR uvádza menovitý zoznam všetkých prítomných poslancov na hlasovaní a aj ich konkrétna voľba o zvrchovanosti Slovenska, bolo prítomných 147 poslancov, z toho 113 hlasovalo za, 24 poslancov proti a desať sa zdržalo hlasovania. Čo sa týka poslancov za MKDH, sedem hlasovalo proti a sedem sa hlasovania zdržalo. 

V deklarácii sa hovorí o zvrchovanosti Slovenskej republiky a vzniku Slovenskej republiky ako štátu slovenského národa. "Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa." Na schválenie dokumentu bola požadovaná nadpolovičná väčšina, ktorá bola dosiahnutá. Predsedou SNR bol vtedy Ivan Gašparovič, premiérom Vladimír Mečiar. Podľa aktuality.sk "Vladimír Mečiar limitoval platnosť federálnej ústavy na Slovensku do dňa nadobudnutia účinnosti Ústavy SR."

Nedostali sme sa  k iným relevantným informáciám, ktoré by potvrdzovali Mečiarove slová. Našli sme však výrok, ktorý má byť z toho obdobia, v ktorom sa vyjadruje na margo prijatej deklarácie: 

"Je to prvý krok k samostatnosti Slovenska. Čelní politici hovorili, že to je len politická deklarácia a nič viac. V takom prípade však nebola potrebná, lebo aj súčasne platná ústava obsahuje princíp zvrchovanosti. Na druhej strane bol odmietnutý náš návrh, aby to nebola len deklarácia zvrchovanosti slovenského národa, ale všetkých občanov SR. Aj z toho vidno, ako sa s našou menšinou bude zaobchádzať pri schvaľovaní Ústavy SR."

MKDH podľa všetkého chcela spolupracovať aj pri vzniku Ústavy SR, keďže do návrhu  spracovala časť týkajúcu sa národnostných menšín a etnických skupín (.pdf, s. 4). Uvedené informácie tak skôr popierajú Mečiarove slová o Bugárovom postoji k samostatnej SR. 

Problém pri nehlasovaní poslancov za MKDH za deklaráciu bude zrejme ten, že nebola vyhlásením všetkých (budúcich) občanov SR, ale len tých so slovenskou národnosťou. 

Vyjadrenie Bélu Bugára ohľadom vzniku SR sme našli aj z roku 2012, keď sa spätne hovorí o rozpade ČSR nasledovné: 

"Rozpad Československa bol dejinnou nevyhnutnosťou, aj keď o tom nerozhodli občania v právoplatnom referende. Som presvedčený o tom, že sa netreba zamýšľať nad tým, či by mohol spoločný štát Čechov a Slovákov za istých okolností prežiť. Je potrebné poukázať na fakt, že toto rozdelenie sa zapísalo do dejín svojím pokojným a tichým rozdelením, bez násilia."

Dátum zverejnenia analýzy: 08.03.2017
success
error