Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by mala podľa momentálnych odhadov stáť 5,4 miliardy eur, čo je oproti roku 2008, keď sa plánovaná cena dostavby pohybovala okolo sumy 2,8 miliardy, takmer dvojnásobok. Túto cenu mal pravdepodobne na mysli aj Andrej Danko, pretože nijaký iný blok našich dvoch jadrových elektrární nestál 2,8 miliardy eur. Keďže to bol, však len plán, ktorý sa nakoniec nevyplnil, výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

Prvý a druhý blok Mochoviec, takisto ako elektráreň v Jaslovských Bohuniciach sa začali stavať resp. boli dokončené ešte za socializmu. Elektráreň v Mochovciach stála 19 miliárd Ksč, pričom stavba bola zastavená v roku 1991. V roku 1995 štát rozhodol o jej obnovení s pôvodnými podmienkami aj dodávateľmi. 

Výstavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach sa začala ešte v roku 1987. Slovenské elektrárne začali novú etapu dostavby Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Suma 5,4 miliardy eur, ktorú najnovšie vyčíslil taliansky Enel za dostavbu tretieho a štvrtého bloku podľa ministerstva hospodárstva nemusí byť konečná. Minister Peter Žiga povedal k téme predraženia nasledovné: "Táto suma nemusí byť konečnáPodľa mňa môže byť aj nižšia, všetko záleží od toho či chceme mať Mochovce dokončené, alebo nechceme a akým spôsobom sa tam dostaneme".  

Podľa plánov z roku 2008 si mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur. Posledná suma na dostavbu schválená akcionármi Slovenských elektrární bola 4,6 miliardy eur. Navýšenie prostriedkov si mala podľa kompetentných vyžiadať najmä inštalácia nových bezpečnostných opatrení, ktorých potreba sa ukázala po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Dostavbu dvoch jadrových blokov má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá počas leta predala zo svojho 66 percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33 percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.

Na dostavbe Mochoviec okrem Enelu, participuje aj niekoľko dalších strán, s ktorými Slovenské elektrárne podpísali v roku 2008 zmluvy. Ide o českú spoločnosť Škoda Jaderné strojírenství, ruskú spoločnosť Atomstrojexport, ktorá už ale na dostavbe nepracuje a slovenskú spoločnosti Inžinierske stavby Košice. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Plánovaný termín pre dokončenie tretieho bloku je v lete 2018 a štvrtý by mal byť dokončený o rok neskôr. 

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Danko, Pellegrini a Jurzyca v TA3

Hostia relácie V politike diskutovali najmä o energetike a zamestnanosti. Predseda parlamentu mal v relácii vyhradenú polhodinu bez diskusného oponenta, takisto sme vybrali jeho výroky týkajúce sa energetiky.