…tie voľby do miestnych zastupiteľstiev je dramaticky vyššia účasť občanov (v porovnaní s volebnou účasťou do VÚC, pozn.)…

Účasť vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev, čiže volebná účasť do orgánov samosprávy obcí, sa pohybuje dlhodobo v rozmedzí 40-55 %, kým volebná účasť do orgánov samosprávnych krajov (do VÚC) sa väčšinou pohybuje okolo 20 %. Výrok Číža hodnotíme ako pravdivý.

V prvých voľbách do VÚC v roku 2001 bola účasť v každom kraji nad 20 %, účasť v prvom kole bola najvyššia v Nitrianskom kraji s hodnotou 34,7 %. V druhom kole bola zaznamenaná historicky najvyššia účasť na voľbách do VÚC vo výške 39,5 %, opäť v Nitrianskom kraji. V roku 2002 nasledovali voľby do orgánov obcí. Volebná účasť sa pohybovala od 45 do 58 %.

Účasť vo voľbách do VÚC v roku 2005 bola už nižšia v porovnaní s voľbami v roku 2001. V prvom kole volilo približne 20 % všetkých voličov, v druhom kole bola priemerná účasť na úrovni len približne 12 %. Volieb do samospráv obcí v roku 2006 sa zúčastnilo  45-54 % oprávnených voličov.

V prvom kole volieb do VÚC v roku 2009 boli volebné účasti pomerne vysoké, pohybovali sa v rozmedzí od 19 do 28 %. V druhom kole bola účasť okolo 20 %. V roku 2010 sa konali voľby do samospráv obcí, v týchto voľbách bola volebná účasť v každom kraji nadpolovičná, s výnimkou Bratislavského kraja. Tam sa zúčastnilo volieb 32,6 % voličov.

V zatiaľ posledných voľbách do VÚC v roku 2013 bola volebná účasť v prvom kole v rozmedzí od 17 do 25 %. Druhé kolo sa konalo v piatich krajoch, účasť dosiahla viac ako 18 % len v Banskobystrickom kraji. Volieb sa tam zúčastnilo skoro 25 % voličov. Zatiaľ posledné voľby do samospráv sa konali v roku 2014, opäť s priemernou volebnou účasťou na úrovni 48-49 %.

Účasť na voľbách do VÚC sa rieši v poslednej dobe pomerne často, keďže koalícia plánuje meniť volebný systém a namiesto dvojkolových chce presadiť len jednokolové "župné" voľby. Podobnému výroku sa už Demagog.SK venoval aj v minulom roku.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Volby do VÚC

Zo záverecnej casti relácie V politike sme vybrali tri zaujímavé výroky. Miroslav Ciž zo SMER-SD a Lucia Nicholsonová z SaS vyslovili výroky týkajúce sa volieb do VÚC a voelieb do mestských a obecných zastupitelstiev. Cíž správne uviedol, že Vladimír Manka ako kandidát za SMER-SD získal síce v prvom kole volieb do VÚC 49,5 % hlasov, no v druhom kole volby vyhral M. Kotleba. Keby teda Manka získal o pol percenta hlasov viac, druhé kolo volieb sa podla súcasných pravidiel nemuselo konat a predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja by bol kandidát SMER-SD. Lucia Nicholsonová tiež spomínala Banskú Bystricu avšak ako mesto. Nepresne však uviedlo pocet hlasov, ktoré vo volbách získal súcasný primátor Ján Nosko. K výroku sme priložili aj porovnanie absolútnych a percentuálnych ziskov hlasov vítazných kandidátov na primátorov v krajských mestách v posledných volbách. V dalšom výroku Miroslav Cíž poukazoval na väcšiu úcast vo volbách do miestnych zastupitelstiev ako vo volbách do VÚC, porovnali sme preto úcast v týchto typoch volieb v oboch kolách od roku 2001. Výsledok dal Cížovi za pravdu.