DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Podmanický

SMER-SD

Aj počas tohto volebného obdobia už sme niektoré aj pozmeňujúce návrhy aj zákony (opozičných poslancov, pozn.) schválili.

Boris Kollár, Jaroslav Paška, Eduard Heger a Ján Podmanický v RTVS - 06.11.2016
Pravda

Súčasná vládna koalícia zatiaľ podporila len veľmi málo opozičných pozmeňujucich a doplňujúcich návrhov či noviel zákonov. Je ale pravdou, že niektoré opozičné návrhy už koalícia v tomto volebnom období schválila, preto výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Počas siedmeho volebného obdobia doposiaľ v parlamente prešiel len jeden opozičný návrh zákona – novela zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR a o registri obyvateľov SR. Tento zákon predložili O. Dostál, M. Klus, L. Ďuriš Nicholsonová, P. Osuský, M. Poliačik. Po obsahovej stránke sa zrušila povinnosť hlásiť prechodný pobyt dlhší ako 90 dní. Ohlásenie pobytu zostáva i naďalej, avšak je na dobrovoľnej báze. 

Blízko k prijatiu mal aj opozičný návrh týkajúci sa politických strán, ktorý sa nedostal cez 3. čítanie, hoci v tom 2. ho podporilo 121 poslancov. Navrhovateľmi boli O. Dostál, J. Droba, M. Klus, P. Osuský, M. Poliačik, pričom chceli potlačiť vznik a existenciu nedemokratických strán:

"Politické strany zrejme budú mať zakázané ozbrojovanie a vytváranie ich ozbrojených zložiek. Rovnako by mali mať zakázané používať štátne príspevky za voľby a mandát na financovanie a podporu ozbrojených zložiek alebo iných ozbrojených útvarov a skupín." (TASR)

Množstvo opozičných návrhov zákonov však prijatých nebolo. Za všetky možno spomenúť sériu návrhov  na zmenu Zákonníka práce zo začiatku volebného obdobia. Minister Richter ju označil len za prostriedok, akým chce opozícia na seba v parlamente upozorniť. Kritiku vzniesol aj Beblavý

„Nie je vhodné, aby opozícia predkladala na každej schôdzi desiatky návrhov, len aby sa ukázala. Je to aj na úkor kvality. Ak tie isté strany predložia sedem noviel Zákonníka práce na jednej schôdzi, nie je to správne.“

Túto sériu návrhov odmietali koaliční poslanci podporiť i s odôvodnením, že opozícia s nimi o nich nekomunikuje. 

Čo sa pozmeňovacích návrhov týka, tak tie opozícii prešli pri prijímaní protischránkového zákona. Píše o tom aj Pravda:

"Opozícii v utorok prešli v rámci protischránkového zákona tri pozmeňovacie návrhy. Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) presadila, aby mali oznamovatelia podnetov väčšiu ochranu štátu. „Je namieste, aby sa oznamovateľovi poskytlo všetko, čo inak patrí oznamovateľovi závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom,“ povedala včera Remišová. Nezávislý poslanec Miroslav Beblavý prišiel s tým, aby napríklad aj držiteľ banského oprávnenia, zhotoviteľ geologických prác, aj osoba pôsobiaca v energetike bola povinná zapísať sa do registra partnerov verejného sektora najneskôr do 31. júla budúceho roka."

Avšak akceptovanie pozmeňovacích návrhov nie je pravidlom. Vlna nevôle bola vznesená proti novele rokovacieho poriadku, ktorého výsledné znenie chce opozícia napadnúť aj na ústavnom súde. Poslankyňa Blahová síce do 3. čítania predložila pozmeňovací návrh, no neprešiel.

Príkladom môžu byť aj zmeny v daňovej oblasti, kde neprešli pozmeňovacie návrhy žiadneho opozičného poslanca – ani Kiššovej, ani Simona, ani Beblavého

Dátum zverejnenia analýzy: 06.11.2016
success
error